Spánková apnoe je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. V případě, že ji nebudete léčit, totiž může vyvolat mrtvici.
Obstrukční spánková apnoe je porucha způsobená opakovaným kolapsem horních cest dýchacích během spánku. Dochází k ní zejména v momentě, kdy se uvolní svaly podpírající měkké tkáně v krku, jako je jazyk a měkké patro – to způsobí zúžení, nebo dokonce uzavření dýchacích cest, a na chvíli tak dochází k přeruší dýchání. To je ovšem velmi nebezpečný faktor, který se může závažně podepsat na vašem zdraví, neboť zvyšuje riziko mozkové mrtvice a dalších život ohrožujících onemocnění, říká doktor Raj Dasgupta.
Neléčená spánková apnoe a možné důsledky
Neléčená spánková apnoe může mít vážné zdravotní následky. Pokud nezakročíte včas, zvyšuje se vaše riziko:
- vysokého krevního tlaku,
- srdečních onemocnění,
- mozkové mrtvice,
- cukrovky,
- fibrilace síní (abnormální srdeční rytmus),
- plicní hypertenze.
Onemocnění můžete rozpoznat pomocí prvních příznaků. Většina lidí si stěžuje především na denní ospalost, která je důsledkem sníženého zásobování mozku a dalších částí těla kyslíkem. Stejně tak se však může projevit hlasitým chrápáním, lapáním po dechu, dušením, neustálým smrkáním a záchvaty přerušeného dýchání během spánku. Mezi méně známé příznaky poté patří:
- ranní bolesti hlavy,
- pocit nespokojenosti nebo nevrlosti,
- zapomnětlivost,
- ospalost,
- opakované probouzení během noci,
- hyperaktivita u dětí,
- zhoršující se deprese,
- špatné pracovní výsledky,
- ztráta zájmu o sex.
Denní ospalost také ohrožuje lidi se spánkovou apnoe při dopravních nehodách a pracovních úrazech. Je proto nezbytné, abyste v případě rozpoznání příznaků okamžitě kontaktovali svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit léčbu.
Možnosti léčby
Cílem léčby lidí se spánkovou apnoe je zajistit, aby během spánku nedocházelo k obstrukci proudění vzduchu. Mezi nejúčinnější metody patří:
- snížení hmotnosti,
- kontinuální přetlak v dýchacích cestách (terapie kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách),
- dvouúrovňový přetlak v dýchacích cestách,
- spaní na boku.
Vzhledem k tomu, že spánek na zádech může u některých lidí se spánkovou apnoe zhoršit příznaky, měli by se postižení snažit spát na boku. Jedná se totiž o bezpečnou polohu, která udržuje gravitaci působící na tělo v rovnováze. Stejně tak podporuje trávení a pohodlí pro kosti.
Zdroj: Healthline