Během zimního období stojí řada lidí před otázkou, jak zajistit v domě či bytě čerstvý vzduch, ale nepřijít kvůli větrání zbytečně o teplo, které není zdarma. Ono vytopit domácnost, aby v ní bylo příjemně, stojí docela dost peněz. Na druhou stranu je nutné větrat, díky tomu se předejde tvorbě plísní. Navíc čerstvý vzduch prospívá po zdravotní stránce i nám samotným.
K nejlepším způsobům větrání a řízenému způsobu výměny vzduchu, patří rekuperace. Tyto systémy bývají dnes součástí moderních staveb. Rekuperace jednak šetří náklady na vytápění, ale rovněž pomáhá v boji s nežádoucí vlhkostí. Ovšem ne všichni bydlíme v novostavbě a můžeme těžit z těchto výhod. Pak nezbývá, než větrat osvědčeným způsobem, a to je průběžné otevírání oken. Což zejména pro ty, co mají rádi teplo, není asi nejpříjemnější. Leč je to nutné.
Výměna vzduchu není jediným důvodem, proč větrat. Regulace vzduchu v interiéru je důležitá zejména z důvodu, aby nedocházelo k tvorbě plísní. Což uvítají jak zdraví lidé, tak alergici. Ona plíseň nepředstavuje nic zdraví prospěšného. Navíc chlad, který i krátkodobě pustíte dovnitř, likviduje roztoče.
Jak větrat v zimě?
Nejlepší způsob větrání v zimě je větrat krátce a intenzívně. Pokud otevřete jen ventilačku nebo otevřete okno jen málo, bude výměna vzduchu probíhat pomalu a zatím vám unikne daleko více tepla. Zkrátka se toho nebojte a otevřete okno dokořán. Stačí na 5 až 10 minut. Ideálně hned ráno, aby se vyměnil vydýchaný vzduch. Za tuto krátkou dobu se nestihnou ochladit zdi a tepelné ztráty jsou minimální. Zatímco u větrání prostřednictvím škvírky bude výměna vzduchu trvat půl hodiny a déle.
Než otevřete okna, otočte samozřejmě ventily na radiátoru tak, abyste skutečně netopili pánu bohu do oken. Radiátory zapněte opět, až okna zavřete. Existují však i programovatelné termostatické hlavice s vlastním pohonem na baterie, které mají funkci nazývanou: otevřené okno. Pokud se vás to netýká, provádějte tyto manipulace ručně.
S větráním také souvisí dodržování doporučené teploty v jednotlivých místnostech. Rozhodně se vyplatí zavírat dveře do chladnějších částí domu/bytu, zatahovat žaluzie či závěsy na noc, kvůli úniku tepla a nestavět nic do cesty proudění tepla – jako jsou dlouhé závěsy až na zem, které zakrývají radiátor nebo nábytek před radiátorem apod. Větrat byste měli aspoň 3x za den. Ráno, po příchodu ze zaměstnání a před spaním.
Obrázky: ernestwindowsblog, deviantart