Většina lidí dělá při odstraňování ušního mazu chyby, které mohou vést k poškození ucha. Vyzkoušejte alternativní postupy

Fotografie: Freepik

Většinu metod, které si ukážeme v rámci našeho článku, můžete uplatnit díky prostředkům, které najdete doma. Pokud se nasbírá ušní maz v uchu ve větším množství, většinou má člověk tendenci jej odstranit vatovým tamponem na špejli.

Faktem však je, že takové čištění uší není úplně ideální. Lepší je používat šetrnější metody, kdy nehrozí poškození ucha.

Fotografie: Freepik

Ocet a alkohol

První metodou je použití roztoku, který dokáže maz rozpustit. Ten potom přirozeně vyteče z ucha. Kromě toho se jedná o antibakteriální roztok, který zabrání právě množení různých bakterií v uchu. Budete potřebovat smíchat ve stejném poměru ocet a alkohol. Následně naklonit hlavu tak, abyste měli nahoře ucho, které chcete ošetřit. Do ucha si nakapejte několik kapek roztoku a v této poloze vydržte asi po dobu 5 minut. Nejlépe si můžete lehnout na bok. Poté otočte hlavu na druhou stranu, kdy dojde k vytyčení roztoku. Následně postačí ucho otřít.

Důležité je, abyste u této metody nepoužívali nikdy pouze samotný ocet. Pokud nemáte k dispozici alkohol, tak je nutné ocet aspoň naředit vodou. Samotný ocet je však na toto příliš koncentrovaný.

Jedlá soda

Další možností je využití jedlé sody, kterou také má doma prakticky každý. Ta totiž pomůže změkčit maz v uchu a ten potom lze bezpečně odstranit. Rozmíchejte tedy čtvrtinu čajové lžičky ve vodě. Na toto množství jedlé sody postačí dvě čajové lžičky vody.

Ujistěte se, že směs je opravdu dobře rozmíchaná, přičemž si ji můžete následně pipetou nakapat do ucha. Nechte působit po dobu 10 minut, opět je potřeba mít nakloněnou hlavu. Následně si vypláchněte ucho teplou vodou a otřete.

Fotografie: Freepik

Sůl

Velmi efektivní je také použití soli, kdy jistě víte, že se používá třeba také jako kloktadlo. Sůl totiž dezinfikuje, a tak ji použijeme také k vyčištění ucha. Do čtvrtiny šálku s teplou vodou dejte asi čtvrt lžičky soli a počkejte, až se sůl dokonale rozpustí. Docílíte toho mícháním. Z pipety si nakapejte několik kapek do ucha a nechte působit asi 3 až 5 minut. Roztok následně můžete nechat vypustit nakloněním hlavy na druhou stranu.

Další metody

Existují ještě další možnosti, které lze na čištění ucha použít. Může to být třeba peroxid vodíku, kde si však dávejte pozor zejména tehdy, pokud máte nějakým způsobem poraněné ucho. Šetrnější jsou přírodní oleje, které jsou bezpečným čističem ušního mazu. Může to být extra panenský kokosový olej nebo olivový či mandlový olej.

Jako alternativa k oleji lze použít také glycerin. Nakonec možná postačí také zcela obyčejné propláchnutí teplou vodou. Při čištění ucha jakýmkoliv způsobem však buďte vždy maximálně opatrní, protože se jedná o velmi citlivou část těla.

Zdroj: AgingCare

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]