Onkolog Ivan Karasev řekl, kdo je ohrožený a v jakém věku, a je pravda, že u mladých lidí se rakovina vyvíjí rychleji. Pojmenoval, jaké typy onkologických onemocnění jsou nejčastější u mužů a u žen, a doporučil také pět pravidel proti rakovině.
Vedoucí výzkumný pracovník pojmenoval hlavní příčinu rakoviny
95 % nádorů se vyvíjí z prekancerózních onemocnění. Nejdříve nastane chronický zánět, buňky jsou vrstveny na sebe. Poté nastane určitý druh buněčného selhání a potom se vyvíjí nádor. Prekancerózní onemocnění jsou stavy, při nichž dochází ve struktuře buněk k určitým změnám. Pokud se neléčí a nejsou vyloučeny všechny škodlivé faktory, mohou být změněné buňky transformovány na rakovinné.
Prekancerózních onemocnění je celá řada. Zpravidla jich je několik pro každý z problémových orgánů. Pro plíce je to chronická pneumonie, pro žaludek zase chronická gastridita. Pro střeva polypy, pro mužské orgány je to hyperplazie a neoplazie prostaty. Ženy může trápit eroze děložního čípku nebo mastopatie.
Každý z nás by měl chodit na pravidelné kontroly, aby se včas zachytily případné problémy. Doktor porovnal zdravé tělo s autem, které pravidelně necháváme v servisu, a když je včas zkontrolováno a opraveno, je možné zvrátit určitě stavy. U mladých lidí se navíc rakoviny vyvíjí rychleji, takže zde není opravdu na co čekat.
Riziko rozvoje rakoviny je nejvyšší po 60. roce života
V mladém věku dochází k metabolickým změnám mnohem rychleji, vysvětlil onkolog. Nádory citlivé na hormony se také vyvíjejí mnohem rychleji. V Rusku je na prvním místě u mužů rakovina plic, která je spojena hlavně s kouřením. U žen je to rakovina prsu, kterou ovlivňují hormony. Dalšími v pořadí jsou rakoviny žaludku a tlustého střeva.
V těle se každý den vyskytují tisíce mutací, ale naše imunita by se s nimi měla vyrovnat. Pak by se tyto buňky již neměly rozmnožovat. Na pozadí poškozených imunitních funkcí poté selhává programovaná buněčná smrt a dochází k mutaci.
Pijte hlavně filtrovanou vodu, protože voda z vodovodu může obsahovat soli těžkých kovů, které se nám v těle hromadí. Snižte také spotřebu sycených nápojů. Zapomeňte na uzené konzervy nebo jiné uzeniny či klobásy.
Maso a syrové ryby mohou obsahovat hlístové cysty, které při požití zvyšují riziko rakoviny jater a žlučníku. Červené maso si dejte vařené a ne moc často. Bylo totiž prokázáno, že žlučové kyseliny způsobují rakovinu tlustého střeva.