Máte různé zdravotní problémy a nejste si jisti jejich příčinou? Zánětlivá onemocnění ve střevech mohou ovlivnit normální funkci celé řady systémů v našem těle.
Obezita, inzulinová rezistence, cukrovka druhého typu nebo cévní mozková příhoda. Všechny tyto zdravotní problémy začínají zánětem. Může to být přitom chronický zánět střev, který stojí za tím, že ovlivní také další funkce vašeho organismu. Tato problematika je skutečně velmi obšírná, přičemž její pochopení vám může pomoci vyřešit mnohé zdravotní komplikace.
Proč jsou záněty problém?
Jakýkoliv zánět, který vzniká v těle, je ohrožení pro náš organismus. Bakterie a toxické sloučeniny ze zánětu se mohou dostat do našeho krevního oběhu, mohou způsobit zdravotní problémy v důsledku poškození stěn cév, což může vést ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění, nebo dokonce k infarktu nebo třeba k mrtvici.
Proti vzniku chronických zánětů je tak potřeba bojovat, a to zejména správnou stravou. Ve střevech se mohou vyskytovat bakterie, které způsobují produkci zánětlivých cytokinů. Sklony k tomu mají především obézní lidé, kteří dle řady studií nemají stejné střevní bakterie, jako u lidí s běžnou hmotností. U obézních lidí se více objevují kolonie patogenních bakterií, které mohou v konečném důsledku po nastartování zánětlivých procesů vést třeba ke vzniku cukrovky. V tomto případě to mají na svědomí především bakterie Staphylococcus aureus.
Důležitá je správná střevní mikroflóra
Abyste zamezili celkově problémům, které mohou vznikat ve střevech, aniž bychom si to na první pohled uvědomili, je důležité, abychom měli správnou střevní mikroflóru. Naprostým základem je v tomto případě konzumace fermentovaných potravin, jinak řečeno potravin kysaných či kvašených, jako je například:
- Fermentovaná zelenina, jako je kysané zelí
- Fermentované mléko, jako je kefír
- Natto, tedy fermentovaná sója
- Lassi, indický jogurtový nápoj
Hlavním důvodem důležitosti fermentovaných potravin je obsah zdraví prospěšný bakterií, které upravují naší střevní mikroflóru. Mimo jiné ovlivňují také vznik zánětů dásní a zlepšují zdraví ústní dutiny. Fermentované potraviny můžete alternativně nahradit také probiotickým doplňkem stravy.
Stravovací návyky jako celek
Velmi důležité také je, abyste zamezili konzumaci pro střevní mikroflóru toxických látek, kam patří různé zemědělské chemikálie, zejména glyfosát, jsou to ale také antibiotika včetně stop těchto léků v živočišných produktech. Správná strava dokáže ovlivnit chronický zánět střev a zabránit jeho vzniku. Vyhněte se také nadměrné konzumaci cukru, potravin vařených při vysokých teplotách nebo třeba takovému žluklému cholesterolu, který nejčastěji vzniká z převařených vajec. Zjednodušeně řečeno, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a více se zaměřte na zdravější a BIO produkty.
Zdroj: MedicalNewsToday