Vitamín B9 nebo také méně známý název folát (esenciální látky) lidský organismus nezbytně potřebuje. V podstatě jde o sloučeniny kyseliny listové patřící do skupiny vitamínů B. Doporučená denní dávka folátů činí 200 mg, ale někdy i 400 mg. Nalézá se v listové zelenině, luštěninách, pomerančovém džusu, ale neméně významným zdrojem jsou také ořechy.
Konzumace alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny za den zaručuje, že bude optimální přísun folátů zajištěn. Podceňování přísunu tohoto vitamínu může vést ke zdravotním problémům. A už vůbec by se neměl zanedbávat během těhotenství, obzvlášť v prvním trimestru. Folát nese ještě i řadu dalších označení: acidum folicum, kyselina listová, folacin, vitamín B9 nebo folic acid.
Proč jsou foláty tak důležité?
V lidském těle hrají foláty významnou roli pro vznik i uchování buněk. Spolu s vitamínem B12 (kobalamin) zajišťují produkci červených krvinek. Nedostatek vitamínu B9 může negativně ovlivnit vývoj kojenců a růst dětí. Mimo jiné jeho přítomnost v lidském těle pozitivně ovlivňuje prokrvování placenty a výživu plodu v době těhotenství. Bylo rovněž prokázáno, že užívání vitamínu B9 v době početí významně redukuje riziko vrozených vad. Plánujete-li tedy těhotenství, pak se určitě vyplatí věnovat tomuto vitamínu zvýšenou pozornost.
Bylo prokázáno, že preventivní podávání folátů během početí a následujících tří měsíců od početí snižuje výskyt vrozených nervových vad a rovněž se snižuje riziko výskytu vážných poruch, jako je například rozštěp páteře či patra.
Kyselina listová, stejně tak i další komplex vitamínů B je dobře rozpustná ve vodě a nachází se především v listové zelenině:
- Brokolice
- Špenát
- Růžičková kapusta
Dále se tento vitamín nalézá v mase, především v játrech. Největší zastoupení je však v kvasnicích. Doporučuje se jíst také vejce, ořechy, semínka, luštěniny.
Obrázek: pixabay.com