Nedávno se prokázalo, že užívání většího množství látky, kterou je vitamín D má za následek lepší průběh nemoci COVID-19, která se na celém světě rozšířila do obřích rozměrů. Vitamín D také může snížit riziko infekce, snižuje také riziko úmrtí. Opravdu nás ale zachrání vitamín D, kterého máme především v těchto podzimních dnech velmi málo?
Vědci zároveň uvádějí, že tento poznatek není 100%
Mnoho lékařů i vědců uvedlo, že existuje příliš málo údajů, které by potvrdily, že vitamín D skutečně ochrání před nakažením koronavirem, případně zmírní jeho dopady. Nemohou tedy vitamín D doporučit, aby se o něm mluvilo v léčebných protokolech pro onemocnění COVID-19. I když nyní je to asi rok, co se nový typ koronaviru poprvé objevil, lékaři a vědci stále vědí velmi málo, včetně vlivu vitamínu D na tento virus. Prozatím musí pracovat pouze s informacemi, které jsou známé.
Vědci z bostonské univerzity uvedli, že jejich výzkumné studie zajistily souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a koronavirovou infekcí. Byl zanalyzován stav 235 pacientů s COVID-19, a každý pátý pacient, který zemřel, měl nedostatek tohoto „solárního“ vitamínu.
Čím je člověk starší, tím menší má hladinu tohoto vitamínu. V květnu 2020 vědci v Anglii porovnaly hladiny vitamínu D u lidí ve 20 evropských zemí společně se statistikami úmrtí na koronavirus. Největší nedostatek vitamínu D objevili u lidí staršího věku zejména ve Španělsku a Itálii.
Zároveň vědci uvedli, že je známé, že COVID-19 zasahuje především starší obyvatelstvo. Odborníci ze světové zdravotnické organizace WHO ale neprokázali souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a zvýšením rizikem úmrtí. Tvrdí, že tyto studie nejsou dostatečně přesvědčivé.
Vitamín D jako účinný prostředek pro funkci imunitního systému
Nedostatek vitamínu D ale může opravdu zvýšit pravděpodobnost nakažení novým typem koronaviru, jak tvrdí autoři studie uvedené v jednom lékařském časopise. Vědci se odkazují na lékaře a jejich zkušenost na klinice ve městě Santander, které leží ve Španělsku. Uvedli, že 80% pacientů, kteří byli hospitalizování s koronavirovou infekcí, neměl vitamínu D nedostatek.
Další studie, která byla zveřejněna v květnu tohoto roku, naopak uváděla, že lidé s nedostatkem vitamínu D měli dokonce dvakrát větší pravděpodobnost nákazy koronavirem a průběh onemocnění u nakažených byl horší.
Vitamín D má na tělo blahodárné účinky, především je důležitý pro správnou funkci našeho imunitního systému. Pomáhá také zvyšovat ochranné funkce sliznice.
Rozhodně nic nezkazíte tím, že budete vitamín D užívat preventivně. Najdete ho v tučných rybách, vaječných žloutcích a dalších potravinách. Během chladných a tmavých dní spousta lidí trpí nedostatkem tohoto vitamínu, v létě si ho můžeme dopřát plnými doušky na sluníčku.
Je proto vhodné ho doplňovat správnými potravinami. Můžete vyzkoušet i doplňky stravy, ale to pouze v krajním případě. Pro malé děti je vhodný například rybí olej.