Játra jsou v lidském těle obzvláště důležitým orgánem. Odpovídají za řadu funkcí: detoxikace, metabolismus, filtrace a skladování.
Játra čistí a filtrují krev od toxických látek, podílí se na metabolismu a mají také imunitní funkce. Játra jsou největším orgánem v těle a mají schopnost regenerovat se. Často je však vystavujeme zátěži. Pijeme alkohol a jíme nezdravá jídla, která játra namáhají. Jak poznáte, že vaše játra nepracují tak, jak mají? Jaké jsou příznaky nemocných jater? Vždyť játra nemají senzorické receptory a nebolí.
Bolest břicha pod žebry
Bolest břicha v oblasti pod žebry může být známkou podráždění serosy nebo může souviset s tlakem způsobeným zvětšením jater. Bolest břicha v této oblasti si však často spojujeme s jinými onemocněními, a proto navštěvujeme lékaře příliš pozdě. Poškození jater může v průběhu let postupovat, což má zničující účinek na naše zdraví, pohodu a vzhled. Proto je rozumné pečovat o zdraví jater. Dobrým řešením mohou být doplňky stravy.
Mnoho onemocnění jater se vyvíjí asymptomaticky a někteří lidé nemají specifické příznaky ani v pokročilém stadiu onemocnění. Diagnózu problémů s játry komplikuje také skutečnost, že i když jsou příznaky přítomny, jsou tak nespecifické, že mohou být důkazem jiných onemocnění. Na jedné straně je tedy mohou pacienti podceňovat, na druhé straně, i když se o tom dozvíte u odborníka, může jejich příčina vyžadovat důkladnou lékařskou diagnostiku.
Jaké jsou tedy příznaky
Během onemocnění jater můžete pozorovat bolesti břicha, zejména v podbřišku. Výjimečné nejsou křeče v této oblasti a pocit plnosti. Prvním příznakem, který by vás měl znepokojovat je změna barvy moči na tmavou nebo krvavou. To je případ, kdy je v krvi přebytek bilirubinu, což naznačuje, že játra nepracují správně. Onemocnění jater je také indikované pocitem otoku obličeje, rukou, nohou a kotníků. Pocit otoku je patrný zejména po probuzení. Charakteristická je pak chronická únava a výrazné zhoršení pohody.
Pokud máte tyto příznaky a dlouho přetrvávají, měli byste navštívit lékaře. O návštěvě lékaře přemýšlejte zejména pokud jste zpozorovali také změny na kůži. Pozorovat můžete změnu pigmentace, přecitlivělost na dotek a sklon k tvorbě modřin, zežloutnutí kůže a bělma a svědění kůže. Můžete objevit podkožní usazeniny, rozšíření žil kolem pupku nebo vám kůže zdrsní. Mohou vám také začít padat vlasy. Kromě toho můžete pociťovat nevolnost nebo ztrátu chuti k jídlu. Může se objevit cukrovka, hypertenze nebo obezita.