Nepravidelná pigmentace pokožky zvaná vitiligo je problém, se kterým si však můžete poradit i pomocí domácích prostředků. Zařaďte vitamíny a potraviny bohaté na měď.
Vitiligo, jak říká doktorka Cynthia Cobb, je autoimunitní kožní onemocnění charakterizované ztrátou pigmentu, což má za následek nepravidelné bílé skvrny na kůži. Dochází k němu, když jsou zničeny nebo přestanou fungovat melanocyty, buňky zodpovědné za produkci melaninu, který dává pokožce její barvu. Příčina vitiliga zůstává neznámá, existují však medicínské, ale i domácí postupy, jak projevy onemocnění zmírnit.
Kurkuma má antioxidační vlastnosti
Kurkuma obsahuje kurkumin, jenž má dle souhrnné studie protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Aplikace pasty z kurkumy a hořčičného oleje na postižená místa může pomoci podpořit repigmentaci pokožky. Rovněž si z ní můžete připravit lék k vnitřnímu užití. Smíchejte 100 gramů mleté kurkumy, 5 cm nastrouhaného zázvoru a šťávu z 1 citronu. Směs uchovávejte v lednici a používejte 1 čajovou lžičku zředěnou s teplou vodou 1–2x denně před jídlem.
Potraviny bohaté na měď
Předpokládá se, že měď hraje roli při produkci melaninu. Zahrnutí potravin bohatých na měď, jako jsou ořechy, semena, celozrnné výrobky a mořské plody, do vaší stravy může pomoci podpořit produkci pigmentu v kůži. Rovněž na měď bohatý červený jíl může pomoci repigmentaci pokožky. Podle webu BudeteZdorovy smíchejte dvě polévkové lžíce červeného jílu s malým množstvím nastrouhaného kořene zázvoru, naneste na postižená místa a nechte 15 minut působit.
Nedostatek vitaminu D je rovněž spojován s autoimunitními poruchami, včetně vitiliga. Užívání doplňků vitaminu D nebo pobyt na slunci může dle odborníků pomoci zlepšit příznaky. Ginkgo biloba je bylina známá pro své antioxidační vlastnosti. Některé studie naznačují, že užívání doplňků ginkgo biloba může pomoci zpomalit progresi vitiliga. Aloe vera gel je široce známý pro své uklidňující a hojivé vlastnosti. Aplikace čerstvého gelu z aloe vera na bílé skvrny zvlhčuje pokožku a snižuje zánět.
Vyrobte si krém nebo šťávu z papáji
Papája obsahuje živiny, které pomáhají reaktivovat melanocyty k produkci melaninu, dokládají vědci. Rozemelte menší kousek papáji a aplikujte přímo na postiženou pokožku. Nechte působit, dokud nezaschne, poté smyjte. Místa potírejte dvakrát denně. Účinek můžete zvýšit také každodenním pitím šťávy z papáji.