Pokud na sobě rozpoznáte příznaky jako žloutnutí či červenání kůže, ale například také otoky, nejspíše se jedná o onemocnění jater.
Onemocnění jater je nebezpečný problém, který se může projevit celou řadou různých příznaků. Kromě bolesti a špatného zažívání ho nicméně lze podle lékaře Youssefa (Joe) Solimana rozpoznat také změnami vzhledu, zejména co se týká žloutenky, otoků a načervenalé kůže. Jakmile si proto všimnete těchto nepříjemností a nic vám s nimi dlouhou dobu nepomůže, raději se nechte vyšetřit u odborníka.
Vnější příznaky onemocnění jater
Co se týká vnějších příznaků onemocnění jater, nejčastěji se může problém projevit žloutenkou. Ta dle Moderna Wenga zahrnuje zabarvení kůže a bělma očí do žluté barvy, což je důsledkem zvýšené hladiny bilirubinu v krvi. Tuto látku běžně orgán zpracovává, ovšem kvůli jeho nedostatečné funkci uniká bilirubin ven a způsobuje tyto změny. Stejně tak se může v důsledku tohoto faktoru objevit příliš tmavá moč. Někdy je podle pacientů dokonce i hnědá.
Nemocná játra dále mohou vést ke světlejší stolici, což je zase důsledkem neschopnosti vylučovat žluč, zmiňuje doktorka Debra Sulivan. Ta totiž běžně dodává stolici normální hnědou barvu. A pokud se tato látka hromadí, přispívá zase k intenzivnímu svědění kůže, která je mnohdy také zabarvená do červena. Mezi další nepříjemné příznaky jater patří dle webu Healthline otoky v nohách, zejména v oblasti kotníků. Při selhávání jater totiž dochází k zadržování tekutin v těle.
Příznaky, které varují před onemocněním ledvin: Patří mezi ně i únava a oteklé kotníky
Jelikož také játra produkují proteiny důležité pro srážení krve, mohou se pacientům při jejich poškození snadněji tvořit modřiny na těle. To samé se dle odborníků týká malých krevních cév, které se tvoří na obličeji, krku a horní části trupu a připomínají tvar pavouka. V neposlední řadě pak onemocnění může přispět k viditelnému zarudnutí dlaní. Na Zdravém Stravování jsme také psali o potravinách pro omlazení jater, které jsou nezbytná pro jejich dobrou funkci.