Klíšťata patří k nejvážnějším problémům léta. Seznamte se se vším, co o nich potřebujete vědět. Může vám to zachránit zdraví.
Sezona klíšťat právě nastává a jakýkoliv pobyt v přírodě se díky nim může proměnit v opravdu nebezpečnou akci. Čemu byste tedy měli věnovat pozornost, abyste se případným problémům jednoduše vyhnuli? Rozhodovat může nejenom správný výběr místa pro trávení vašeho volného času, ale i třeba barva obuvi a oblečení.
Místům, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji, se raději vyhýbejte
Klíšťata mají všeobecně ráda stín a vlhká místa. Pro usednutí do trávy si proto nevybírejte plochy ve stínu nebo v blízkosti keřů a stromů. Na rozpáleném trávníku má klíště mnohem menší šanci na přežití, než kdekoliv jinde. A čím kratší navíc je, tím lépe pro vás. A stejnou pozornost věnujte i dětským hřištím. Do těch s vysokou trávou raději nechoďte, přednost dejte udržovaným prostorům.
Riziko se zvyšuje díky špatnému oděvu
Klíšťata nejraději útočí na místa s holou kůží, která se vám nedaří ukrýt pod oblečení. Na člověka v kraťasech a tílku tak přelezou mnohem pravděpodobněji, než na toho, který je na pobyt v přírodě dobře vybaven. A jak by taková vybavenost měla vypadat? Není na ní nic složitého, většinu z nebytných pomůcek najdete zcela jistě doma.
Především se zaměřte na světlé barvy. Bílé boty, kraťasy – však víte, co máme na mysli. Ponožky volte silnější a konce nohavic od dlouhých kalhot zastrčte do nich. A nezapomeňte ani na dlouhý rukáv, šátek u krku apod. A vyvarujte se všech otvorů nebo výřezů, a to zejména v botách. Tudy totiž tito parazité pronikají ke kůži nejčastěji.
Co dělat, když se klíště přece jen objeví
Po návratu domů se pečlivě prohlédněte. Nejčastěji se klíšťata přichytí ve vlasech, v podkolenních jamkách nebo v podpaží. A mnohdy jim trvá delší dobu, než se zakousnou, takže pokud přehlédnete ve vlasech lezoucí klíště, může se následujícího rána objevit třeba na vnitřní straně stehna. Jde totiž o velmi dobré cestovatele, kteří dokáží během několika hodin urazit značnou vzdálenost. A jak ho vyjmout?
Vždy co nejrychleji, ovšem tak, aby nedošlo k jeho zmáčknutí. V takovém případě totiž klíště vypouští do rány obsah střev, který ji infikuje. Pomozte si speciální pinzetou. Klíště předtím neduste, nezamačkávejte ani nic podobného. Nakonec místo přetřete dezinfekcí. Pokud na místě zůstala hlavička, pokračujte v ošetřování desinfekcí po několik dalších dní, případně vyhledejte lékařskou pomoc. Rána by mohla zahnisat.
Zdroj: Healthline