Afty v ústech jsou velmi nepříjemný problém, kterým trpí přibližně 5 až 25 procent populace. Zde najdete vše, co byste o nich měli vědět.
Afty v ústech jsou velmi nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého, a to například v důsledku infekce nebo mnohdy také stresu. Jedná se o malé vřídky vyskytující se v ústech, jež často mohou být velmi bolavé a mohou způsobovat nepříjemný pocit, říká lékařka Chris Young. Pokud se s nimi občas potýkáte i vy, níže jsme si pro vás připravili veškeré informace, které byste o nich měli vědět, a několik typů, jak je co nejrychleji odstranit.
Co jsou to afty
Afty v ústech jsou malé boláky, které vznikají ve sliznici úst. Obvykle mají kulatý nebo oválný tvar a mohou postihnout zejména rty, vnitřní stranu tváří a spodinu úst (nikdy naopak nepostihují dásně). Často je jejich výskyt také opakovaný – nestává se, že by se objevily pouze jednou a potom by nadobro zmizely. U pacientů se proto objevují během života pravidelně, ovšem s různým odstupem času. Je také známé, že afty trpí 5 až 25 procent populace, přičemž se jedná o nejčastější formu vředů v ústech u dětí (zejména mezi věkem 10 až 19 let), a postihují častěji ženy než muže.
Příčiny aftů v ústech
Ačkoliv přesné příčiny aftů nejsou zcela jasné, podle onkologických společností se na jejich vzniku mohou podílet určité faktory. Mezi ty nejčastější patří:
- Zranění uvnitř úst: Jedná se pravděpodobně o nejčastější a odborníky potvrzenou příčinu aftů. Stačí se omylem kousnout do tváře nebo si poranit ústa tvrdým jídlem či zlomeným zubem.
- Infekce: Afty mohou být také důsledkem mikrobiální infekce, například angíny.
- Genetické predispozice: Častější vznik aftů mívá obvykle rodinné pozadí. Podle některých vědců proto může za jejich výskyt v některých případech genetická predispozice jedince. Zatím však existuje jen málo důkazů, které by toto tvrzení mohly potvrdit.
Otázkou také zůstává, zda mohou být afty také důsledkem přílišného stresu. Odborníci uvádí, že na tomto tématu intenzivně pracují, přičemž dodávají, že se může jednat o skutečný fakt. Stejně jako u genetické predispozice je však zapotřebí udělat další výzkumy, které by toto tvrzení zcela potvrdily.
Typická léčba aftů
Pokud se ve vašich ústech objeví afty, můžete zajít do lékárny a požádat o vhodnou tinkturu, kterou aplikujete lokálně přímo na postižené místo. Ta většinou působí tak, že oblast lehce znecitliví, čímž vám uleví od bolesti, a urychlí hojení. Vyzkoušet však můžete i některé přírodní možnosti léčby, jako je každodenní výplach úst heřmánkovým nálevem, použití jedlé sody, medu, konzumace jogurtu nebo kefíru a například také výplach slanou vodou.
Zdroj: Healthline