Blahodárný kořen zázvoru patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva vůbec. Zde najdete veškeré informace o tom, proč byste jej měli zařadit do svého jídelníčku.
Blahodárný kořen zázvoru disponuje řadou zdravotních účinků, které již prokázala dlouhá řada studií – například účinně podporuje imunitní systém v boji proti řadě onemocněním, posiluje metabolismus a napomáhá správné funkci téměř každého orgánu. Abyste z něj mohli vytěžit co nejvíce i vy, níže jsme pro vás sepsali všechny důležité informace o jeho vlastnostech a důvody, proč by rozhodně neměl chybět ve vašem jídelníčku. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.
Blahodárný kořen zázvoru
Zázvor je rostlina pocházející z deštných pralesů jižní Asie, která se již po staletí využívá jak v odborné, tak i alternativní medicíně. Obsahuje totiž řadu účinných antioxidantů a látek, jako jsou zejména terpeny, těkavé oleje a oleoresiny, které mu dodávají řadu užitečných vlastností. Je znám pro svou výrazně štiplavou chuť, ovšem pokud jej uvaříte, jeho aroma se snižuje, protože při vaření ztrácí část těkavých olejů. Pokud jde o jeho kulinářské využití, tak zejména v Thajsku se strouhaný zázvor míchá s dalším kořením a připravuje se z něj kari.
Kořen zázvoru se také používá při udržovacích kúrách, přičemž jeho doporučená dávka se liší podle požadovaných výsledků. V případě zázvorového extraktu, prášku, tinktury, oleje nebo kapslí byste jej nikdy neměli konzumovat více než 2 gramy denně, a ty by ještě měli být rozděleny do různých dávek (například 4 šálky čaje denně). Pokud si nejste s jeho užíváním jistí, rozhodně byste se o tom měli raději poradit se svým praktickým lékařem.
Zdravotní výhody
Zázvor je spolehlivým pomocníkem v boji proti různým onemocněním. Mezi jeho nejdůležitější zdravotní přínosy, které přináší jeho každodenní konzumace, patří:
- stimulace trávicího traktu (zabraňuje zažívacím potížím, nadýmání nebo poruchám trávení).
- prevence infekcí ústní dutiny (včetně onemocnění dásní a jejich zánětu).
- posílení imunitního systému
- zklidnění nevolnosti
- pomáhá zmírňovat záněty, podporuje zdraví pleti a vlasů
- antioxidační a povzbuzující účinek
- podporuje kognitivní funkce během stárnutí a pomáhá zlepšovat paměť
- účinně léčí chřipku a nachlazení
- pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
- podporuje zdraví srdce a kardiovaskulárního systému
Berte však na vědomí, že abyste získali všechny tyto přínosy, měli byste zařadit zázvor do svého každodenního jídelníčku – a to například ve formě čaje nebo koření.
Možné kontradikce
Bohužel i přes všechny zdravotní přínosy může zázvor způsobovat určité kontradikce, a to zejména v případě osob trpících onemocněním ledvin, protože může zhoršit stávající problémy. Stejně tak by se mu měli vyhýbat těhotné ženy, které trpí ranní nevolností (přestože tento problém pomáhá léčit). Mohl by mít totiž určitý vliv na jejich plod, a proto je dobré se v tomto případě o jeho užívání vždy poradit s odborníkem.
Obecně byste se také měli vyhnout nadměrné konzumaci zázvoru, protože v takovém případě může naopak škodit a způsobovat příznaky, jako je průjem, nevolnost, pálení žáhy, sucho v ústech nebo překyselení žaludku. Dále také může jeho větší množství snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou a v některých případech dokonce vést k hypoglykémii. Užívat byste jej neměli ani před důležitými operacemi, neboť jeho látky mohou ovlivňovat anestetika.
Zdroj: Healthline