Uši si můžete vyčistit mnohými jinými způsoby, než je použití vatového tamponu. Pomoci vám dokáže vlhký hadřík nebo vybrané volně prodejné kapky.
Pokud vás trápí pocit ucpaných uší, neměli byste používat vatový tampon – ten totiž může problém ještě zhoršit. Mnohem lépe proto uděláte, pokud vyzkoušíte méně invazivní domácí prostředky, které vyčistí uši šetrně a pomohou vám problém vyřešit. V extrémních případech poté můžete požádat svého praktického lékaře, který vám doporučí vhodné přípravky, nebo provede léčbu sám, říká doktorka Debra Sullivan.
Vlhký hadřík
Nejbezpečnějším způsobem, jak odstranit nahromaděný ušní maz, je návštěva lékaře. Ten se vší pravděpodobností vyřeší problém použitím speciálního nástroje, jako je lžička, kleštičky nebo odsávačka – mnoho ordinací nabízí také profesionální irigaci. Pokud se rozhodnete pro domácí léčbu, dokáže vám pomoci především vlhký hadřík. Tím stačí utřít vnější stranu ucha a poté ho nechat přirozeně uschnout.
Volně prodejné kapky
Použít můžete také některé volně prodejné léky, které vám pomohou ušní maz změkčit. Ty se obvykle prodávají ve formě roztoku a nejčastěji obsahují:
- minerální olej,
- dětský olej,
- glycerin,
- peroxid,
- peroxid vodíku,
- fyziologický roztok.
Při aplikaci prostředku se vždy řiďte podle návodu na obalu. Jakmile poté kapnete určený počet kapek do ucha, vyčkejte, než začnou působit, a následně ucho vysušte. Pokud vaše příznaky přetrvávají i po léčbě, obraťte se na lékaře.
Injekční stříkačka s baňkou
Můžete se také rozhodnout pro použití injekční stříkačky. Při tomto postupu budete jemně vyplachovat zvukovod pomocí vody nebo fyziologického roztoku – aby byla metoda účinnější, můžete 15 až 30 minut před výplachem použít nějaký typ změkčovadla vosku.
Bezpečné způsoby odstranění ušního mazu
Měli byste brát na vědomí, že určité množství ušního mazu je zcela normální a důležité pro zdraví zvukovodu. Pokud používáte vatové tampony, snažte se utírat pouze vnější část ucha, protože v opačném případě byste mohli nahromaděnou tekutinu zatlačit příliš dovnitř, a způsobit si tak nepříjemné problémy – v některých případech může takový postup dokonce vést k rozvoji ušní infekce. Vždy byste se také měli ujistit, že za ucpáním zvukovodu stojí maz, nikoliv jiná tekutina (pokud ano, měli byste raději vyhledat lékařskou péči a poradit se s odborníkem).
Zdroj: Healthline