Jakmile onemocní jeden člen domácnosti, obvykle nakazí i všechny ostatní. Pokud budete dodržovat několik zásad, můžete tomu ovšem snadno zabránit.
V zimních měsících naplno probíhá sezóna všemožných respiračních onemocnění včetně chřipky. Vzhledem k faktu, že minulý rok byla v souvislosti s protiepidemickými opatřeními v České republice, potažmo po celém světě, sezóna těchto respiračních onemocnění mírnější, lze během letošní zimy očekávat prudký nárůst počtu nemocných. Abyste snížili riziko, že některým respiračním onemocněním ochoříte, respektive, že se nakazíte od některého ze členů vaší domácnosti, osvojte si několik návyků, radí lékař Kevin Martinez.
Posilte vhodným způsobem svoji imunitu
Jedním z důvodů proč lidé onemocní – a pravděpodobně tím nejdůležitějším, je špatná úroveň jejich imunity. Abyste tu svoji posílili, měli byste kromě (alespoň pětiminutového) pobytu venku dbát i na svůj jídelníček. Mezi potraviny, které běžně konzumujete, byste měli zařadit ty, které jsou bohaté na vitamín C (kupříkladu kiwi, pomeranče, šípky, brokolice, kapusta, petržel či květák). Rovněž byste se neměli vyhýbat medu (má pozitivní vliv na imunitní, dýchací i oběhový systém) a vybranému koření (zejména kari, skořici a chilli).
Doma dodržujte základní pravidla
Pokud někdo z vaší domácnosti onemocní, je vcelku vysoká pravděpodobnost, že vás nakazí. Abyste tuto pravděpodobnost snížili na minimum, dodržujte několik základních pravidel. V první řadě se soustřeďte na dostatečnou hygienu. Nezapomínejte na pravidelné mytí rukou vodou a mýdlem, a to minimálně před každým jídlem.
Soustředit byste se měli rovněž na okamžitou likvidaci vznikajícího odpadu. Tím jsou myšleny zejména znečištěné papírové kapesníky, které byste měli vyhazovat přímo do odpadkového koše.
Dalšími pravidly, která byste si měli osvojit, jsou pravidelná výměna ložního prádla, dezinfekce a větrání uzavřených prostor. Intenzivní, byť krátké větrání, je důležité kvůli odstranění znečišťujících látek a choroboplodných zárodků z ovzduší v místnosti. Větrání rovněž napomáhá udržovat sliznici nosu a krku zvlhčenou a zabraňuje jejímu nadměrnému vysušování, které je aktuální zejména v topné sezóně.
Abyste zabránili šíření virů a bakterií, soustřeďte se na dezinfekci kontaminovaných předmětů. Mezi ně se řadí kliky, madla na skříních, dveře od lednice, vypínače světel, vodovodní kohoutky, atp. Pravidelná výměna ložního prádla má poté obdobný význam jako dezinfekce – častější výměnou lůžkovin snížíte množství choroboplodných zárodků ve svém bezprostředním okolí. Nicméně zde myslete na to, že lůžkoviny byste měli při probíhajícím respiračním onemocněním prát alespoň na 60 °C.
Zdroj: Healthline