Pampeliška je pro mnohé zahradníky pouhým plevelem a udělají cokoliv, aby se jí zbavili. Málokdo totiž ví, že obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek.
Pampeliška se řadí mezi vytrvalé rostliny, které jsou považovány za plevel. Má velmi bohaté kořeny a boj s ní je mnohdy složitý. Je nezaměnitelná díky svému bohatému květu, který má žlutou barvu. Kvete na začátku jara, obvykle od dubna do srpna. Ke konci svého květenství se přemění v bílé chmýří, díky kterému šíří své semena dál do okolí. Je pro ni typická bílá hořká šťáva, která se nachází uvnitř jejího stonku. I přesto, že s ní mnoho zahradníků každé jaro bojuje, má pro naše tělo prospěšné účinky a vyplatí se jí spíše sbírat než vyhazovat.
Pampeliška je symbolem jara
Mezi méně známé fakty o pampelišce patří to, že je ideálním pomocníkem při hubnutí. Pomáhá totiž zrychlit náš metabolismus. Dokáže nám ulevit i od kožních problémů nebo zažívacích obtíží. Působí také jako přírodní detoxikace, takže má výrazný vliv i na naše játra. Využít ji můžeme i na obklady, dokáže úspěšně bojovat s nevzhlednými pupínky, pigmentovými skvrnami, ekzémy, ale i nevzhledně působícími křečovými žilami.
Obsahují také látky, které pozitivně ovlivňují náš metabolismus. Čaj připravený z pampelišek je velice účinný při boji s tuky, pomáhá nám tedy zhubnout. Působí mírně projímavým účinkem, očistí tak naše tělo od nebezpečných bakterií. Její účinky jsou také diuretické, čistí tedy nejen naše střeva, ale i ledviny. Pomáhá nám zbavit se přebytečné vody a soli. Častá konzumace čaje z pampelišky čistí naše ledviny od nebezpečných bakterií, chrání nás tak před vznikem nepříjemného a bolestivého zánětu močových cest.
Jak na přípravu zázračného čaje
Na čaj z pampelišek budeme potřebovat její listy. Na 150 ml vody je ideální množství 10 gramů sušených pampeliškových listů. Směs necháme 10 minut vařit a poté počkáme, až vychladne. Pijeme jeden šálek nápoje, třikrát denně. Odvar z pampeliškových listů můžeme použít také jako obklad na postiženou část naší pokožky. Její listy jsou bohaté na vitamin C, B, A, draslík, železo, vápník, ale také fosfor a křemík. Na ochucení čaje můžeme použít skořici nebo malé množství oregana.
Čaj si můžeme připravit také ze sušeného kořene pampelišky. Lžičku tohoto prášku nalijeme do 300 ml vody a necháme přes noc stát na kuchyňské lince. Ráno vzniklý odvar přivedeme k varu. Poté jednoduše přecedíme, dochutíme podle svých představ a vypijeme. Ideální je si pití nápoje rozdělit. Nejprve vypijeme polovinu nápoje na prázdný žaludek před snídaní, druhou polovinu nápoje si v klidu dopřejeme 20 minut po jídle. Posílíme tak účinek obsažených látek na naše tělo.
Zdroj: Healthline