Zázvor je skvělým pomocníkem při nachlazení, ale také při řadě dalších onemocnění. Hodí se také při vaření nebo pečení. Ale nezastupitelnou roli má také v kosmetice a při péči o pleť. Čerstvého zázvoru tak není doma nikdy dost, ale jeho ceny jsou dost vysoké. Řešením je vypěstovat si vlastní, navíc v bio kvalitě. Byť je totiž zázvor exotická rostlina, jeho pěstování je snadné, a dokonce možné v domácím prostředí v květináči!
Léčivé koření
Zázvor patří mezi nejčastější a nejoblíbenější koření, kromě jedinečné chuti je jeho použití také nadmíru zdraví prospěšné. Předně pomáhá uklidnit trávení při nevolnosti, uvolňuje pohybovou nevolnost, ale pomáhá také v těhotenství. Při srovnání dokonce zázvor vykazoval při nevolnostech stejnou účinnost jako farmaceutické přípravky.
Obdobně je ceněn pro své protizánětlivé účinky, což využijí sportovci a fitness nadšenci, kteří pomocí zázvoru mohou snížit svalovou bolestivost. Používá se také k léčbě žaludečních potíží a urychlení vyprazdňování žaludku, což je vhodné pro lidi, kteří trpí nepříjemnými pocity plnosti po jídle.
Léčivý čaj při nachlazení
Asi nejznámější použití je při nachlazení, ale lze jej užívat také preventivně v čaji. Zázvorový čaj má antiseptické a protihorečnaté účinky, pomůže při chřipce, bolestech kloubů a škrábání v krku. Zázvor před použitím omyjte a oloupejte, můžete jej nastrouhat nebo naplátkovat a nechat louhovat. Nedoporučuje se do zázvorového čaje přidávat citron, protože ten chladí, zatímco zázvor tělo zahřívá. Dochutit jej lze pomocí medu nebo třtinového cukru. Výhod má zázvor nespočet, jak si tedy zajistit dostatečnou zásobu?
Pěstování v interiéru
Zázvor je nenáročná rostlina, kterou si snadno vypěstujete doma v květníku. Použít můžete kořen ze supermarketu nebo si semena či přímo sazenici zakoupit v zahradním centru či objednat z katalogu. U kořenu z běžného obchodu počítejte s tím, že je chemicky ošetřený proti klíčení, je nutné jej tedy na den vložit do teplé vody.
Také si připravte dostatečně široký a mělký květník, kořeny zázvoru totiž rostou vodorovně a musí mít dostatek prostoru. Do nádoby vložte dobře hnojenou zeminu nebo substrát.
5 kroků k úspěšnému pěstování zázvoru:
- Namočte kořen zázvoru přes noc do vody.
- Do naplněné nádoby zeminou vložte kořen zázvoru, případně semínka nebo sazenice. Překryjte 3-5 cm zeminy.
- Dobře zalijte.
- Nádobu postavte na dostatečně teplé místo bez přístupu přímých slunečních paprsků.
- Pravidelně zalévejte nebo vlhčete pomocí rozprašovače, zázvor roste pomalu, může trvat několik týdnů, než se objeví výhonky.
Odebírejte postupně a nechte dorůstat
Pěstování zázvoru je velmi snadné a bohatou úrodu bude mít i zahradník začátečník. Oddenky lze sklidit celé po 10 měsících růstu, je však také možné odebírat postupně během růstu dle potřeby.
Po několika měsících je možné uříznout první větší kousek, zahrnout hlínou a nechat opět růst. Po vyjmutí hlavního kořene nechte opět několik menších oddenků. Díky tomu budete mít zásobu na celý rok, protože budou další oddenky postupně dorůstat. Květník můžete dát také od května do prvních mrazíků na balkon nebo na zahradu.
Fotografie: Pixabay