Jak se starat o játra, kterým se přezdívá lidský filtr? Předně je nutné myslet na skladbu jídelníčku a pitného režimu, protože právě potraviny, které denně konzumujeme, škodí játrům nejvíce. Jaké potraviny vyloučit, abyste předešli poruchám a vzniku onemocnění jater?
Je dobré se řídit pravidly zdravé stravy, jíst pravidelně a vyváženě. Kromě toho je dobré se vystříhat přílišného pití alkoholu, ale také nadužívání léků na bolesti nebo zkusit přestat kouřit.
Jak poznat, že játra nefungují správně?
Játra jsou důležitým orgánem, přes který se filtrují přijaté potraviny a tekutiny a přeměňují je na tolik potřebnou energii. Právě z toho důvodu jedním z prvotních příznaků jejich špatného fungování je únava. Dalšími symptomy, které naznačují, že s játry není vše v pořádku, jsou:
- poruchy trávení, průjmy, ranní zvracení,
- kožní problémy, pigmentové skvrny, vypadávání vlasů,
- zhoršené vidění,
- nervozita.
Při obtížích je vhodné navštívit lékaře, který diagnostikuje přesnou příčinu potíží a zkontroluje stav jater pomocí laboratorních jaterních testů. Správným jídelníčkem lze ale problémy s játry zmírnit nebo odstranit. Co škodí játrům nejvíce?
Alkohol
Největším nepřítelem jater je alkohol a alkoholické nápoje. Při pravidelné konzumaci alkoholu se zhoršuje schopnost alkohol odbourávat a zvyšuje se riziko vzniku cirhózy jater, alkoholové hepatitidy nebo vede k jejich ztučnění.
Léky
Dalším nepřítelem jater jsou různé druhy léků, především proti bolesti. Léky se totiž metabolizují v játrech, přičemž se tímto procesem mohou játra poškodit. Je vhodné užívat léky pouze v souladu s doporučením lékařů, nezneužívat prášky na bolest a snažit se odstranit příčinu vzniku potíží.
Nezdravá strava a fast food
Junk food je nepřítelem jater, protože veskrze obsahuje tuky, cukry a příliš soli, naopak neobsahuje takřka žádné živiny. Právě nezdravé jídlo z fast foodu může značně játra poškodit z důvodu přílišného obsahu tuků, navíc vede k nadváze, což opět ohrožuje funkčnost jater.
Cukr, sladidla a rafinovaný cukr
Za celosvětovou pandemií nadváhy stojí podle různých odborníků cukr, sladidla, glukózo-fruktózový sirup a rafinovaný cukr, které se vyskytují nejen ve sladkostech, ale také v ostatních potravinách nebo dokonce v šunce! Navíc je velké množství cukru také ve slazených sycených nápojích.
Sůl
Přemíra soli a přílišné solení škodí celému tělu, protože nabourává rovnováhu tekutin v těle, navíc se zvyšuje krevní tlak. Přebytek soli zpomaluje regeneraci jater, protože dochází k jejich zvýšenému růstu, zvyšuje se také riziko fibrózy jater.
Tučné maso a ostatní tuky
Jak zachovat játra ve skvělé kondici? Vyhýbat se tučnému masu a ostatním tukům! Spotřeba masa by neměla přesáhnout 500 gramů týdně, navíc je dobré se vyhýbat průmyslově zpracovaným masným výrobkům.
Namísto toho je dobré vařit libové maso, připravovat krůtí nebo kuřecí maso. Z ryb nejsou vhodné tučné mořské ryby, které nadto mohou obsahovat těžké kovy, vhodnější je štičí nebo kapří maso. Současně šetřete i s ostatními tuky, zbytečně játra zatěžují.
Glutaman sodný
Je neskutečně chuťově přitažlivý, ale přezdívá se mu tichý zabiják. Je to oblíbená přídatná látka v potravinách vyskytující se pod označením E621. Právě tato látka podle vědců přispívá k onemocněním jater nealkoholového původu. Glutaman sodný se nejčastěji vyskytuje v potravinách, instantních jídlech, průmyslově zpracovaných potravinách a masných výrobcích.
Kouření
Kromě špatného jídelníčku přispívají k chorobám jater také nezdravý životní styl, stres nebo kouření. Tento zlozvyk neškodí pouze plicím, ale ovlivňuje také chod jater nebo fungování srdce.
Podle různých výzkumů stojí za rakovinou jater u 25 % případů kouření. Nebezpečné je i módní kouření elektronických cigaret, také ony přispívají k rozvoji nealkoholického tukového onemocnění jater.