Vyřaďte ze svého jídelníčku potraviny, které způsobují nepříjemné nadýmání

Fotografie: Getty Images

Trápí vás nadýmání a chcete odhalit, z jakých příčin? Na vině mnohdy bývají konkrétní potraviny. Zároveň však každý člověk reaguje trochu jinak, takže pokud se nadýmáte po jedné potravině, rozhodně to nemusí platit pro všechny okolo.

Obecně však existují potraviny, u kterých je velmi vysoká šance, že mohou za nafouklé břicho a problémy s nadýmáním. Jaké to jsou a čím je případně nahradit? To se dozvíte právě v tomto článku.

Fazole

Fazole jsou skvělou potravinou pro doplnění bílkovin z rostlinných zdrojů. Kromě toho obsahují mnoho různých minerálních látek a vitamínů. Jejich velkou nevýhodou však je tvorba plynu během trávení.

Nadýmají tak většinu lidí a po jídlu plném fazolí se připravte na to, že pocítíte nadmuté břicho a plynatost. I přes tento drobný nedostatek však fazole nevynechávejte z jídelníčku právě kvůli jejich výživovým kvalitám.

Fotografie: Pixabay

Jak jíst fazole bez silného nadýmání?

Pro snížení nadýmání a lepší stravitelnost fazolí pomůže nechat je namočené přes noc. Vybrat si také můžete obilninu quinou, která má částečně podobné složení, ale nezpůsobuje nadýmání.

Sycené nápoje

Bublinky oxidu uhličitého v sodovkách, limonádách i obyčejných perlivých vodách rozhodně nejsou pro organismus přirozené. Ukládání se totiž v trávicím traktu, kde způsobují nepříjemné nadýmání.

Jak to řešit?

Jestli nechcete mít nafouklé břicho z tak obyčejné věci, jako jsou nápoje, jednoduše pijte vodu bez bublinek. Pro příjemnější chuť přidejte například pár kousků ovoce či klasickou šťávu. Zkuste ovocné čaje a perlivé vody vyměňte za nesycené minerálky. Uvidíte, že rozdíl poznáte poměrně brzy.

Lepek z pšenice

Dalším důvodem nadýmání může být obyčejná pšenice, která se nachází hlavně v pečivu a podobně. Problém spočívá v přítomnosti lepku. Pokud má člověk lehkou alergii, dochází často k nepříjemnému nadýmání. V takovém případě však mohou mírné problémy přerůst až v úplnou intoleranci.

Čím nahradit pšenici?

Variant pro nahrazení pšenice v jídelníčku naštěstí existuje skutečně mnoho. Dá se nahradit například přirozeně bezlepkovým ovsem. Podobně poslouží i nejrůznější speciální mouky. Dnes naštěstí existuje skutečně pestrý výběr potravin a výrobků bez obsahu lepku, takže se nemusíte trápit nadýmáním.

Cibule

Do mnoha pokrmů se přidává základní ingredience v podobě cibule. I ta však dokáže pořádně zamávat se zažíváním a způsobit nadýmání. Problém nastává hlavně ve chvíli, kdy se konzumuje v syrovém stavu či nedostatečně tepelně upravená.

Fotografie: Pixabay

Jak se vyhnout nadýmání z cibule?

Jestli si chcete ušetřit potíže s nadýmáním při konzumaci cibule, dejte si záležet se správnou tepelnou úpravou. Pomoci může také přidání většího množství koření. Jestli víte, že vám cibule skutečně nesvědčí, snažte se jí vyřadit z jídelníčku především v syrovém stavu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]