Akné, pupínky, vyrážka, ale také otoky a zarudnutí po kousnutí štěnicí domácí nebo komára či po přisátí klíštěte, zatímco některé zarudnutí kůže po čase zmizí, jiná znamenají velký zdravotní problém. Zpočátku se může tak rudý flek na kůži zdát neškodný, ale může být příznakem lymské boreliózy, která ohrožuje zdraví dětí i starších lidí.
Zvláštní pozornost je nutné věnovat všem typům vyrážek, protože o život může jít také v případě dalších onemocnění, která se projevují počátečním zarudnutím pokožky a vyrážkou. Jaké jsou nejčastější typy vyrážek? Které jsou nebezpečné a kdy je nutná návštěva lékaře?
6 nejčastějších typů vyrážek a kožních zarudnutí
Kožní onemocnění s lysinami, trichofytóza
Lysiny a šupinatá kůže s ohraničenými fleky? S velkou pravděpodobností se jedná o kožní mykotické onemocnění. Trichofytóza je plísňové onemocnění, které způsobují plísně rodu Trichophyton. Rudé ohraničené kruhy doprovází šupinatění na kůži, ve vlasech, ale také u nehtových lůžek. Jedná se o svědivou vyrážku, kterou lze léčit pouze pomocí antimykotik. Při odhalení této vyrážky je vhodná návštěva lékaře.
Plané neštovice
Plané neštovice nehrozí u proočkované nejmladší generace, ale hrozí u neočkovaných a jedná se o vážné onemocnění, které může skončit s doživotními následky v podobě nevzhledných jizev po puchýřcích.
Vzniká postupně, nejprve se objevují puchýřky, které se postupně rozšíří po celém těle. Jedná se o virové infekční onemocnění, jehož původcem je virus varicella-zoster, přenáší se kapénkami a doprovází jej horečky. Po odhalení planých neštovic je nutná návštěva lékaře.
Impetigo
Další častá kožní infekce, která trápí dětské kolektivy, ale postihuje také dospělé. Impetigo se projevuje především vznikem červených vředů a puchýřků po těle, které se rozpínají a mění na žlutohnědé strupy.
Nejčastěji se puchýřky objevují na obličeji kolem úst a nosu. K přenosu dochází přímým kontaktem nebo používáním jednotných předmětů, jako jsou ručníky nebo hračky. Toto vyrážkové onemocnění je způsobeno streptokoky a stafylokoky, doprovází jej horečka a vyžaduje antibiotickou léčbu.
Potničky
Potničky nejčastěji postihují kojence a malé děti, byť není infekčního charakteru, dokáže tato vyrážka potrápit. Způsobuje totiž drobné puchýřky zablokováním potních kanálků nejčastěji na hlavě, krku, ramenou a břiše.
Vzniká důsledkem zapaření a při přehřátí organismu, častým důvodem bývá přebytek oblečení u miminek. Aplikovat lze studené obklady, omývat kůži pomocí bylinných odvarů nebo použít k ošetření pokožky speciální mast.
Kontaktní dermatitida
Tento typ kožních reakcí vzniká po dotyku s rostlinami nebo určitými potravinami. Alergická reakce může vzniknout také po kontaktu s čisticími nebo hygienickými prostředky. Obvykle tato vyrážka nebo zarudnutí odezní do 48 hodin po kontaktu s alergenem.
Pásový opar
Tento typ kožního onemocnění vzniká reaktivací spícího viru varicella-zoster, u někoho se projevuje svědění nebo znecitlivění míst po mnoho měsíců i let, někdy celoživotně. Nejčastěji se objevuje vyrážka s bolestivými puchýřky v oblasti trupu a hýždí. Léčí se pomocí antivirotik, v některých případech pomocí steroidů.