Máta patří k nejznámějším bylinkám. Je velice populární nejen kvůli svým účinkům na zdraví, ale především proto, že se velice snadno pěstuje, nepotřebuje příliš mnoho péče a snadno vám vyroste i v květináčku za oknem. Nejvíce je známá jako bylinka prospívající žaludku a trávení, ale tam její účinky určitě nekončí. Dokáže toho daleko více.
Mezi její další účinky patří:
- Zklidňuje a pomáhá při stresu a depresi
- Pozitivně působí na zdraví srdce
- Usnadňuje dýchání a uvolňuje dýchací cesty
- Může se používat i jako ústní voda, která bojuje proti kazu a zubnímu kameni
- Omlazuje a čistí pokožku.
Mátový olej zvládnete vyrobit i doma
Obsahuje především účinný olej, který se skládá z mnoha léčivých složek. Pokud nemáte čas mátu spotřebovat začerstva, je nejlepším řešením vyrobit si z ní domácí mátový olej, který poté můžete během celé zimy používat k léčbě vašich neduhů. Budete potřebovat asi 100 g máty peprné, kterou najemno nasekáme, vložíme do sklenice a zalijeme je asi půl litrem kvalitního oleje.
Tuto nádobu poté pevně uzavřeme víčkem a uložíme na chladné a tmavé místo, kde se bude máta týden louhovat. Poté olej scedíme a mátu propasírujeme. Poté tuto směs opět vložíme do sklenice a zalijeme ji scezeným olejem. Pevně sklenici zavřeme a opět necháme týden macerovat. Poté olej plníme do malých lahviček, které uchováváme na chladném místě.
Na žaludek, hlavu i na pleť
Tento domácí olej pak užíváme klidně během celého roku k léčbě zdravotních potíží. Na zklidnění žaludku nám postačí jedna lžíce domácího mátového oleje denně. Pokud chcete zlepšit stav svojí plet, můžete olejem pravidelně potírat zánětlivá ložiska nebo místa, kde se vyskytuje ekzém.
Olej se dá snadno používat i k inhalaci při rýmě, zahlenění a kašli. Pokud vás naopak trápí únava a bolest hlavy, vyplatí se olejem potírat čelo nebo spánky.
S bylinkami zacházejte opatrně
Vždy pečlivě dodržujte předepsané dávkování. Při ústním podávání mátového oleje se dávky pohybují v rozmezí 450-750 mg oleje ve 2-3 dávkách. Předávkování mátou peprnou nebývá příliš časté, museli byste jí zkonzumovat opravdu mnoho. Přesto se nevyplatí s bylinkami příliš experimentovat a raději se držet doporučení a dávky si svévolně neupravujte.
U citlivějších jedinců může užívání máty a mátového oleje vyvolat pálení žáhy a alergické reakce. Jelikož je přirozenou součástí máty také mentol, může v příliš velkém množství způsobit problémy s dýcháním.
Mátu rozhodně nelze doporučit u dětí mladších dvou let, ale pravděpodobně je jistější nepodávat ji dětem až do věku osmi let. Pozor na konzumaci by si měly dát i těhotné a kojící ženy. Je sice pravdou, že v obvyklých dávkách nikdy nebyly zaznamenány žádné vážnější problémy, ale v tomto stavu by ženy by měly být obzvláště obezřetné.
Úvodní Fotografie: Pexels