Rakovina tlustého střeva zaujímá po rakovině plic druhé místo v nejčastějších nádorových onemocněních. Rozpoznat ho v počátku pomůže zahájit včas léčbu.
Vyšetření tlustého nebo tenkého střeva se dělá pomocí kolonoskopie. Obvykle se provádí v situaci, kdy pacient přichází k lékaři se zdravotními problémy, ale je možné střeva vyšetřit i preventivně. Díky této metodě mají lékaři možnost pozorovat různé patologické výrůstky, zánětlivou tkáň, svalové spazmy, vředy nebo krvácení. Nebo také nic z toho, je-li vše u pacienta v pořádku. Proto je kolonoskopie velmi důležitým vyšetřením, říká lékař Saurabh Sethi.
Jak se na kolonoskopii připravit
Základem kolonoskopie jsou čistá a vyprázdněná střeva. Znamená to, že pacient dostane od zdravotního zařízení projímadlo, které by měl určitou dobu před samotným zákrokem pozřít. Na vyšetření je lépe přijít s doprovodem. Není to samozřejmě podmínkou, ale není špatné mít po svém boku někoho, kdo vás pak odveze autem domů. V den vyšetření už se nic nejí a nepije.
Zákrok někdy trvá až 60 minut
Kolonoskopie podle náročnosti vyšetření zabere asi 20 až 60 minut. Provádí se pomocí tenké hadičky s optickým zařízením na konci, která se zavádí skrz konečník do tlustého střeva. Pacient u toho leží na boku. V současnosti se používají analgetika a lehká sedativa pro zklidnění. U pacientů, kteří mají až panický strach, je však lepší použít celkovou anestezii a uspat je. S sebou do zdravotního zařízení je třeba si donést vlastní ručník a toaletní papír.
Proč vyšetření bolí
Kolonoskopie je obávaná zejména kvůli bolesti, která ji doprovází. Tyto nepříjemné pocity vzbuzuje zejména vzduch, jenž je do střev vháněn, aby střeva byla dobře průchodná. Pak záleží na každém pacientovi, jak umí snášet bolest.
Po vyšetření se doporučuje pobýt alespoň půl hodiny v čekárně a teprve potom se vydat na cestu domů. Prvním jídlem po kolonoskopii by mělo být něco lehce stravitelného a další stravu byste měli přidávat postupně.
Zdroj: Healthline