Asi nikoho nepřekvapí, když řekneme, že sedavé zaměstnání není zrovna ideální. Všichni víme, že trávit osm hodin denně přikovaní na židli neprospívá naší páteři, naší hmotnosti, ani naší mysli. Zvyšuje se dokonce i pravděpodobnost vzniku některých onemocnění jako je například cukrovka nebo rakovina.
Jenže doposud se příliš nemluvilo ještě o jednom poměrně zásadním důsledku, který se obecně označuje jako syndrom mrtvého zadku. Tento nepříliš poetický název za sebou skrývá ochabnutí velmi důležitého svalstva, což může mít pro náš život řadu negativních důsledků.
Glutální amnézie
Chceme-li být skutečně přesní, tento syndrom nese výše jmenované lékařské označení. Jde v podstatě o stav, kdy hýžďové svaly ochabnou a zapomenou, jak by vlastně správně měly fungovat. To pak může vést k bolestem kyčlí, zad nebo nohou. Zbytečně se přetěžují jiné klouby, které se pak o to rychleji opotřebovávají. A na vině je skutečně jen příliš dlouhé sezení, které omezuje průtok krve do klíčových oblastí a ty pak ochabují.
Jak poznáte problém?
Lidé, kteří výše uvedeným syndromem trpí, si po prosezených hodinách stěžují na necitlivý nebo dokonce bolestivý zadek. Dobrou indicií, jak poznat, že můžete touto nemocí trpět, je však také to, pokud se snažíte pravidelně hýžďové svalstvo posilovat a ani po několika měsících nevidíte žádnou změnu. Tehdy je určitě na místě zpozornět.
Vyzkoušet také můžete cviky, které napoví, zda je vaše svalstvo v oblasti hýždí ochablé. Zkuste se postavit před zrcadlo a udělat hluboký dřep. Záda musí být rovná, nepředklánějte se a spíše vystrčte zadek dozadu. Jestliže je vám tato pozice nekomfortní nebo obtížně proveditelná, znamená to, že vaše hýžďové svaly nejsou v dobré kondici. Podobně se zkuste postavit před zrcadlo bokem a zkuste zatínat a povolovat hýždě. Pokud se zadek zvedá a je patrný výrazný rozdíl, pak jsou vaše svaly v pořádku. Jinak je na místě problém řešit.
Pohyb je základ
Nejlepším způsobem, jak „umrtvení pozadí“ zabránit, je pravidelně sportovat a netrávit příliš času sezením. To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá, ale přesto se o to musíme alespoň snažit. O konkrétních cvicích je ale dobré poradit se vždy s lékařem nebo fyzioterapeutem, který vám doporučí vhodný pohyb s ohledem na stav vašeho těla.
- Zkuste pravidelně posilovat hýžďové svaly. Každý den si vyhraďte alespoň 10 minut na cvičení zaměřená na hýždě.
- I když v práci musíte sedět, myslete na pravidelné přestávky. Ideálně každou půlhodinu se aspoň na pár minut zvedněte a protáhněte.
- Jezte zdravě a vyváženě.
Nenechte problém zajít až tak daleko, že by jej nebylo možné řešit změnou životního stylu. Nechcete se přeci na stará kolena trápit bolestmi zad a problémy s kyčlemi. Prevence se vždycky vyplatí.
Fotografie: Freepik