Vysoký cholesterol může být velmi nebezpečný, protože významně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Také vede k tomu, že se v cévách nadměrně hromadí plak a dochází k jejich zúžení. Jak poznat, že se vás vysoký cholesterol může týkat? Tyto příznaky vám to včas prozradí.
Bolest krku a hlavy
Protože vysoké hladiny cholesterolu vedou k ucpání tepen, existuje velká šance, že bude narušen tok krve do a z vaší hlavy. Výsledkem je bolest v krku a občasné náhlé bolesti hlavy. Jestliže vás tyto příznaky trápí často, je jistě na místě nechat si hladinu cholesterolu změřit.
Brnění v rukou a nohou
Brnění v rukou a nohou rozhodně není neobvyklé, pokud máte velmi vysokou hladinu cholesterolu. Kvůli ucpaným cévám jsou ovlivněny také periferní nervy v nohou a pažích, protože nedostávají dostatek kyslíku. Nejedná se o bolest, ale spíše o pocit jakéhosi šimrání nebo nepříjemného třesu. Jedná se o stav, který znační, že vaše končetiny nejsou dostatečně dokrveny.
Nadměrná konzumace tučných jídel a nedostatek pohybu
Pokud je toto váš životní styl, byl by skoro zázrak, abyste vysoký cholesterol neměli. Jestliže tedy takto žijete, je rozhodně na místě předpokládat, že dříve nebo později budete tento problém řešit. Konzumace velkého množství tučných jídel významně zvyšuje hladinu cholesterolu v těle. Nedostatek pohybu také umožňuje hromadění cholesterolu v těle. Stejně také ale neprospívá ani nadměrná konzumace alkoholu a kouření. Stručně řečeno, pokud vedete nezdravý životní styl, je pravděpodobné, že budete mít vysoký cholesterol.
Vyrážka
Někdy se přebytek cholesterolu může projevit i na kůži. Na pokožce plné cholesterolu se může objevit nažloutlá vyrážka. Tyto tečky se nazývají xantomy a obvykle se objevují na pažích, nohách, v okolí kolenou nebo loktů.
Zrychlení srdečního rytmu
Je zcela běžné, že někdy máte zvýšenou srdeční frekvenci, zejména po cvičení. Pokud máte však dlouhodobě zvýšený srdeční rytmus, je to jasný signál kardiovaskulárních problémů.
Změny na očích
Všimnout si můžete šedobílého prstence na rohovce. Právě ten je tvořen usazenými tuky. Dále si můžete všimnout změn na sítnici. Typické bývají nažloutlé tukové bulky a mléčně bílé zabarvení cév sítnice. Může signalizovat akutní zánět slinivky břišní a měl by být co nejrychleji vyřešen.
Jak cholesterol snížit?
Pomoci může zvýšený přísun hořčíku – denně by se mělo dodávat asi 300 mg hořčíku. K tomu můžete přidat také vitamin E a vitamin B 6 (nejlépe B komplex). Tento vitamín najdete třeba v mandlích, špenátu, droždí, arašídech, luštěninách nebo v tabletkách. Podle babských rad je osvědčeným pomocníkem také česnek. Doporučuje se užívat až 60 gramů denně po dobu tří měsíců. Pokud nemáte rádi čerstvý česnek, můžete si jej pořídit i ve formě doplňků stravy.
Zdroj: MedicalNewsToday