Vysoký krevní tlak patří k rozšířeným civilizačním nemocem. Spousta lidí na něho bere léky. Přitom by možná stačilo jen něco ve svém životě změnit.
S vysokým krevním tlakem se nejčastěji léčí pacienti nad 50 let. Není ovšem výjimkou, že jím trpí i mladší osoby. Jedná se o nebezpečné onemocnění kardiovaskulárního systému, které má celosvětově na svědomí 6 % všech úmrtí. Důležité je začít s léčbou co nejdříve. Jejím základem jsou pak léky a samozřejmě i úprava životosprávy, říká lékařka Jenneh Rishe.
Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný
Vysoký krevní tlak nebolí. Pokud o něm nevíte, nijak zvlášť vás neobtěžuje. Možná i proto až 25 % Čechů neví, že vysokým tlakem trpí. Problémy přesto způsobuje, a to poměrně hodně velké. Ničí totiž cévy a stojí za vznikem infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Příčinou vysokého krevního tlaku bývá nejčastěji špatný životní styl s nedostatkem pohybu, obezitou, konzumací alkoholu, kouřením a stresem. Na vině jsou ovšem i dědičné sklony.
Kdy hovoříme o vysokém krevním tlaku
Normální hodnota krevního tlaku je okolo 140/90 mmHg. Pokud si ale pravidelně naměříte nad 160/100 mmHg, je na místě navštívit praktického lékaře. Je třeba ale myslet na to, že kolísání tlaku je zcela běžné – nejvyšší je po ránu a nejnižší v noci.
Mezi příznaky vyššího tlaku krve počítáme bušení srdce, závratě, bolest hlavy, bolesti na hrudi či dušnost, což může být určitým signálem pro to, abyste lékaře určitě kontaktovali. Ten předepíše léky na tlak – nejčastěji ACE-Inhibitory, které je třeba brát podle jeho doporučení. Rozhodně je sami bez jeho vědomí nevysazujte.
Co dalšího pro sebe můžete udělat
Je-li vám diagnostikován vysoký krevní tlak, měli byste se zamyslet nad svou životosprávou. Máte-li nadváhu, je třeba zhubnout. Pravidelný každodenní pohyb formou rychlé chůze po dobu alespoň půl hodiny dokáže krevní tlak snižovat a zároveň pomáhá srdci efektivněji zužitkovat kyslík.
Jeho dalším příznivým efektem je snížení hmotnosti a zlepšení fyzické kondice. Na místě je také omezení kouření a spotřeby alkoholu – úplně postačí sklenka kvalitního vína denně. Proti stresu výborně pomáhá poslech hudby. A máte-li chuť na něco dobrého, dopřejte si kousek čokolády s obsahem kakaa alespoň 70 %.
Zdroj: Healthline