Pokud jste během podzimu sbírali kaštany, rozhodně je nyní nevyhazujte. Můžete je využít mnoha způsoby ve své domácnosti.
Kaštany jsou jedním z nejkrásnějších symbolů podzimu a mnoho lidí je v tuto dobu chodí sbírat, aby si z nich vyráběli postavičky nebo jiné typické dekorace. Jak ovšem uvádí lékařka Katherine Marengo, použít je lze také mnoha dalšími způsoby, a to často ve prospěch svého vlastního zdraví. Lze je totiž například proměnit v úžasnou léčivou tinkturu proti zánětům, šampon s posilujícími vlastnostmi, nebo dokonce prací prášek.
Použití kaštanů v domácnosti
Kaštanová tinktura nabízí zajímavé zdravotní vlastnosti. Velmi dobře ničí záněty, podporuje cévy a také detoxikuje celý organismus. Vyrobit si ji lze navíc velmi snadno, a to pomocí čerstvých plodů a vodky. Jakmile budete mít ingredience, očistěte pár kousků, poté je nakrájejte a vložte do velké sklenice. Nakonec stačí přidat alkohol (pokud chcete, tak i skořici a hřebíček), sklenici uzavřít a nechat ji na tmavém místě po dobu 4 týdnů.
Jakmile stanovená doba uplyne, přefiltrujte tekutinu přes gázu a nalijte do menší lahve. Pak už ji můžete užívat podle vlastních potřeb. Kaštany také můžete proměnit v šampon na vlasy. Stačí je nastrouhat a poté povařit ve vodě zhruba 30 minut. Jakmile tekutina vychladne, sceďte ji a poté začněte používat při mytí hlavy. Vlasy díky ní budou méně mastné, lesklejší a podpoří to jejich růst. Velmi dobře pak poslouží i jako prací prostředek.
Zdravotní účinky této levné potraviny vyrazily lékařům dech. Dokáže snížit hladinu cholesterolu
Jelikož kaštany obsahují saponiny, můžete si z nich dle webu Kobieta vyrobit také ekologický prací prášek. Opět stačí očistit pár kousků kaštanů, následně je osušit a rozdrtit na prášek (třeba pomocí mlýnku na kávu). Asi 4 až 5 lžic směsi pak zabalte do vhodné látky a vložte ji do bubnu s barevným oblečením. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích, ke kterým dochází, když se v játrech hromadí toxiny.