V bezodpadové domácnosti se obvykle lidé snaží využít vše tak, aby nic nevyhazovali. Proto třeba shromažďují i pomerančovou kůru, kterou suší nebo nakládají do cukru.
Vezmete-li si na jídlo pomeranč, většinou ho zbavíte kůry a teprve potom ho zkonzumujete. Kůra přitom letí do koše. Plody pomerančů jsou šťavnaté s bohatým obsahem vitamínu C. Zamýšleli jste se ale někdy na tom, co všechno obsahuje jeho slupka, do níž se málokdo s chutí pustí? Pojďme se podívat na obsah živin v ní. Více prozradila lékařka Kathy W. Warwick.
Co všechno v kůže pomeranče najdeme
Když byla pomerančová kůra podrobená zkoumání, zjistilo se, že je bohatá na vlákninu, vitamín C a polyfenoly. Vitamínu C obsahuje dokonce více než dužnina. To samé platí pro vlákninu. Přitom strava s vysokým obsahem tohoto vitamínu chrání organismus před určitými typy rakovin. Dále pomerančová kůra je bohatá na vitamín A, folát, riboflavin, thiamin, vitamín B6 a vápník.
Esenciální oleje v pomerančové kůže
Téměř 90 procent esenciálních olejů v pomerančové kůže se skládá z limonenu, jenž má protizánětlivé a protirakovinné účinky. Své uplatnění nalezne například při snižování rizika vzniku rakoviny kůže. Tato výhoda hovoří pro konzumaci pomerančové kůry.
Nevýhody pomerančové kůry
Přes řadu výhod má pomerančová kůra také svá negativa. Je to zejména ošetření pesticidy při pěstování pomerančů, které se využívají jako ochrana před plísněmi a hmyzem. Pomerančovou kůru lze ale opláchnout pod tekoucí horkou vodou, aby se eliminoval obsah pesticidů. Kůra z pomerančů je poměrně těžko stravitelná, může způsobit nadýmání, křeče, a to zejména tehdy, když se jí sní větší množství.
Nepříjemná chuť
Pomerančová kůra na rozdíl od dužniny nemá lahodnou chuť. Kůra je tvrdá, suchá, obtížně se žvýká a polyká. Chutná hořce, takže může spoustu lidí od snězení odrazovat. Lze ji ale s pomocí ostrého nože nakrájet na malé kousky, případně přidat do smoothie, abyste ji mohli také zkonzumovat. Pomerančová kůra se také kanduje, čímž získá mnohem lepší chuť. I když se pomerančová kůra vyznačuje obsahem důležitých živin, není nutné ji konzumovat.
Zdroj: Healthline