Kuřecí nebo hovězí vývar? Silný vývar ze zbytků masa a kostí je možné uvařit takřka z každého druhu masa, dokonce i z ryb. Všechny druhy vývarů nehledě na druh jsou výživné, zdraví prospěšné a plné bílkovin a dalších živin, které jsou doslova lékem pro mnohé tělesné neduhy.
Navíc skvěle chutná a zažene hlad na dlouhou dobu, proto jsou vývary vhodné nejen pro nemocné, ale také pro ty, kteří by chtěli nějaké kilo zhubnout. V chladném období od podzimu do jara vývar skvěle zahřeje. Z jakých dalších důvodů byste si měli uvařit vývar do zásoby?
1. Výživný a bohatý na vitamíny
Kosti jsou bohaté na vitamíny a minerály, obsahují velké množství vápníku, hořčíku a fosforu. Všechny tyto látky se při vaření uvolňují do vývaru spolu s kolagenem, který je součástí chrupavky. Kolagen je nejen na krásu, protože stimuluje růst vlasů a regeneruje pokožku, ale hlavně posiluje naše klouby a chrupavky.
Při pomalém vaření těsně nad bodem varu byste proto měli přidat co největší množství kostí, šlach, kůží nebo odřezků, aby se získalo více prospěšných živin. Současně je vývar zdrojem ostatních kvalitních bílkovin, které se dostanou do těla díky lehce stravitelné formě, dochází tak k posílení celkové imunity.
2. Léčí a chrání klouby
Při nepřetržitém pohybu nebo sportovních výkonech má chrupavka v kloubech tendenci se opotřebovávat, její vrstva se zmenšuje, což zvyšuje napětí a tlak na klouby, které se v důsledku toho poškozují. Drobné nerovnosti na kloubních pouzdrech mohou později znamenat velké problémy s chůzí, v případě rozsáhlejšího poškození je nutné voperování náhradního kyčelního kloubu.
Právě želatina s obsahem kolagenu z poctivého vývaru těmto jevům může zamezit. Podle informací časopis Sports Medicine z roku 2017 laboratorní studie na zvířatech prokazují, že zvýšené množství kolagenu v tkáních může pomoci ochránit klouby před nadměrným opotřebením. Vývar je tak dobrým způsobem, jak do stravy přidat přírodní želatinu.
3. Pomáhá proti osteoartróze
Kromě kolagenu jsou ve vývaru přítomné také další sloučeniny a navázané živiny, které pomáhají udržovat klouby ve formě, ale mohou dokonce pomoci i lidem, kteří již trpí osteoartrózou. Výsledky ze studie z roku 2016 byly prezentovány v časopise Nutrition Journal a jednoznačně prokázaly pozitivní vliv kolagenu z kuřecí pojivové tkáně u nemocných osteoartrózou.
Především došlo ke zmírnění projevů bolesti, ztuhlosti nebo zvýšení hybnosti u kolenních kloubů. Konzumací kuřecího vývaru se navíc do těla dopravuje nejen tolik užitečný kolagen, ale také ostatní blahodárné látky, které napomáhají dobré funkčnosti kloubů.
4. Snižuje výskyt zánětů střev
Obdobně blahodárný účinek jako na klouby má poctivý vývar z masa a kostí na střeva. Trávení totiž pozitivně ovlivňují aminokyseliny, především glutamin, což bylo potvrzeno ve studii z roku 2017, kterou přinesl časopis Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care.
Vývary by proto měli především jíst lidé trpící na prosakování a záněty střev, protože mají v těle nižší hladinu některých aminokyselin, které lze doplnit tímto jednoduchým způsobem. Syndrom dráždivého tračníku? I zde je vývar okamžitým lékem, stačí vypít sklenici poctivého domácího vývaru!
5. Pro lepší spánek
Podle výzkumů prezentovaných v časopise Neuropsychopharmacology mohou aminokyseliny z vývaru podporovat lepší spánek. Za vším stojí glycin, který je ve vývaru obsažený. Po podání glycinu před spaním se totiž dostavuje kvalitnější spánek a méně únavy následující den. Glycin má také přirozené detoxikační účinky a působí na zažívání, protože působí proti překyselení žaludku, k tomu napomáhá regulaci hladiny cukru v krvi. Je skvělý také pro mozek, protože zvyšuje jeho výkonnost a zlepšuje paměť.
6. Podporuje hubnutí
Většina těch, co chce zhubnout se snaží polévkám a vývarům vyhýbat. Zcela zbytečně, protože právě poctivý vývar z kostí a masa může pomoci zhubnout. Má totiž vysoký obsah bílkovin, po jeho konzumaci se tělo cítí delší dobu plnější a zamezuje tak přísunu dalších kalorií.
Studie z roku 2017 v časopise Journal of Renal Nutrition porovnávala obsah bílkovin v kuřecím vývaru z kostí a z masa, právě šálek kostního vývaru obsahoval mnohem více bílkovin. Pití vývaru je tak možností, jak přidat do stravy více bílkovin a nasytit se bez konzumace dalších nadbytečných kalorií.
Fotografie: Pixabay