Nezřídka se stává, že lidé používají na svou obranu tvrzení, že zdravé jídlo je drahé, proto si nemohou dovolit, stravovat se zdravěji. Což je samozřejmě nesmysl. Pravdou je, že kvalitní potraviny jsou opravdu dražší ve srovnání s těmi méně kvalitními. Nicméně do zdravého stravování patří i střídmost. Neznamená to „sežrat“ kvantum jídla. Zdravé potraviny jsou z nutričního hlediska na tom mnohem mnohem lépe. Nemusíte sníst kvanta jídel.
Další věc je, že zdravé potraviny si řada z nás může vypěstovat sama i ve vlastní kuchyni. Díky internetu si můžete dnes vyhledat různé informace a návody. Například nať z celeru, mrkve, cibule si můžete vypěstovat i ze zbytků, které většinou končí v koši. V truhlíku si můžete pěstovat přímo v kuchyni nejen zeleninu, ale i bylinky.
Aby toho nebylo málo, hnědá rýže, jáhly, pohanka, čočka, fazole nejsou drahé potraviny a rovněž patří do kategorie zdraví prospěšných. Pokud nemáte zahradu, kde máte možnost vypěstovat si jahody, můžete to zkusit na balkoně. Zdravá jsou i jablíčka, která jsou poslední dobou opomíjená a nahrazována cizokrajným ovocem. Takže ono se dá jíst zdravě a nemusí to stát moc peněz.
Plýtvání potravinami
Faktem také je, že mnohdy se s potravinami nehorázně plýtvá. Například, když si oloupete dva pomeranče a sníte je, zabere vám to více času (a více vás to zasytí) než vypít skleničku džusu, který navíc postrádá vlákninu z dužiny. To neznamená, že si nemáte odšťavňovat ovoce či zeleninu, ale ona se dá ta drť z odšťavňovače vybrat, smíchat s ovesnými vločkami, bylinkami, vajíčkem a udělat vlákninové housky nebo karbanátky.
Ovocnou drť pak použít do buchet a koláčů. Lidé, kteří používají tuto výmluvu jsou spíš líní zjistit si více o zdravé stravě, naučit se jíst kontrolovatelné množství potravin a efektivně s potravinami nakládat. Je to také o tom, že lidé zapomněli používat superpotraviny z lokalit, kde sami žijí a soustředí se na dovoz a cizokrajného ovoce a zeleniny.
Ani ořechy a semena vás nijak finančně nezatíží. Ony se totiž nekonzumují ve velkém, ale rozhodně by měly být součástí zdravého jídelníčku. Rybu nemusíte mít na talíři denně, stačí jednou týdně. Zdravý jídelníček nemusí vůbec stát spousty peněz. A i kdybyste přeci jen utratili za kvalitní potraviny o nějakou tu korunu navíc, ušetříte ve finále za léky. Tělo, které strádá, dřív či později onemocní. Jedna stará moudrost praví „Je lépe si udělat nyní čas na zdraví, než později na nemoc“.
Takže udělejte si čas, sepište seznam zdravých a cenově dostupných potravin a hurá na to. Nikdo neříká, že musíte kupovat dovážené a předražené potraviny. Zkuste oslovit i domácí farmáře, pěstitele a sami přiložit ruku k dílu. Potraviny využívejte bezezbytku.
Tipy na závěr:
- Konce mrkve nebo celeru ponořte na pár dnů do vody, až pustí kořínky, zasaďte do truhlíku – získáte zelenou a velmi zdravou nať. Totéž lze i s cibulí a další zeleninou
- Zbytky zeleniny z odšťavňovače využijte pod maso, do pomazánek, polévek, domácího pečiva, karbanátků
- Zbytky z ovoce (po odšťavnění) použijte do těsta na buchtu, koláče, ovocné kuličky, do vaření
- Vyrábějte si zdravé domácí ořechové nebo semínkové mléko – drť z ořechů, co vám zbude použijte při pečení, do dezertů, pomazánek
- Vyrobte si domácí ořechové máslo
- Vyrobte si mléko z ovesných vloček, rýže, pohanky – použít se dá k přímému pití, při pečení, vaření, do kávy a jiných nápojů
- Naučte se péct domácí kváskové pečivo
- Přednost dejte doma připravovaným jídlům
Obrázky: pixabay.com