Pokud se na vaší kůži objevila červená znaménka, měli byste velmi rychle zpozornět. Zde najdete potenciální rizika, se kterými se můžete potýkat.
Přestože červená znaménka zpravidla nebývají rakovinná, rozhodně byste je neměli nikdy ignorovat. Jedná se o typ kožního výrůstku, který vzniká, když se na jednom místě nadměrně rozrostou buňky produkující barvu v kůži a následně vytvoří „shluk“. Ten obvykle bývá kulatý nebo oválný, může růst nebo zůstat plochý a může mít černou, hnědorůžovou nebo právě červenou barvu. Většina znamének nepředstavuje žádné větší riziko, ovšem v některých případech mohou být důsledkem závažného onemocnění, říká lékař Vincent J. Tavella.
Atypická mateřská znaménka
Většina znamének na těle má světle hnědou až tmavě hnědou barvu. V některých případech se však mohou objevit i výrůstky s odstínem červené, které často obsahují směs barev a obvykle jsou ploché nebo mírně vypouklé, přičemž jejich okraje jsou často nepravidelné. Většinou bývají také větší než šířka gumy na tužce, objevit se mohou v naprosto jakémkoliv věku a kdekoliv na těle – nejčastěji však na zádech, hrudníku a pokožce hlavy. Tento typ znamének nejčastěji postihuje lidi se světlou pletí a pokud se objeví i na vašem těle, raději se poraďte se svým lékařem.
Špičatá znaménka
Špičaté znaménko je specifický typ znaménka, které je často červené, růžové nebo světle hnědé, ale může obsahovat i směs těchto barev. Nejčastěji se objevuje na hlavě, krku, rukou nebo nohou a obvykle je menší než 1 cm, přičemž pokud ho poškrábete, může začít krvácet. Ve většině případů tato znaménka postihují lidi se světlou pletí a objevují se již v dětství, i když jsou známé případy, kdy se objevily i u dospělých. Naštěstí se nejedná o rakovinotvorný typ, ovšem pokud si nejste jistí, raději navštivte svého praktického lékaře, jenž vám pomůže stanovit správnou diagnózu.
Angiomy
Angiomy jsou další typ červených znamének, která nepředstavují žádná větší rizika, protože se nejedná o kožní nádory. Většinou jsou mírně vystouplé a hladké a nejčastěji se objevují na hrudníku, zádech a pažích, přičemž postihují lidi naprosto všech věkových kategorií – u dospělých se obvykle začínají objevovat ve třetí nebo čtvrté dekádě života a s věkem jich přibývá. Jelikož jsou tvořeny cévami, mají také tendenci krvácet, pokud je poraníte.
Kdy byste měli zpozornět
Červená znaménka jsou obecně klasickými příznaky, které má mnoho lidí od narození, ale objevit se mohou i s postupem věku. Je ovšem důležité zmínit, že nejsou rakovinotvorná – ve většině případů se totiž jedná o nezhoubné nádory. Přesto byste však neměli zapomínat sledovat jejich vzhled a měli byste si všímat případných změn. Často totiž mohou být právě tyto změny příznakem závažnějšího onemocnění. Proto berte na vědomí především níže uvedená pravidla:
- Červená znaménka by se neměla vyskytovat ve velkém množství na jednom určitém místě.
- Červená znaménka by neměla způsobovat nepříjemné pocity na kůži. Pokud vás bolí, svědí, nebo vám způsobují jiné potíže, raději navštivte svého lékaře.
- Červená znaménka by neměla krvácet. Jestliže při dotyku krvácejí, raději navštivte dermatologa.
- Věnujte pozornost barvě a tvaru červených znamének. Pokud jejich barva ztmavne nebo jsou jejich okraje drsné či nepravidelné, raději navštivte odborníka.
Zdroj: Healthline