Vědci přišli se zjištěním, že valná část onkologických případů je výsledkem metabolických poruch. Nejen proto by se lidé měli ještě o to více soustředit na změny ve svém stravování. Ty je totiž mohou ve výsledku ochránit nejen před rakovinou, ale i před řadou dalších nebezpečných chorob. Pomůže omezení příjmu cukrů, stanovení vymezené doby jídla nebo zvýšení příjmu železa.
Obávaná nemoc
Diagnózu rakoviny si vyslechnou ročně tisíce osob. Reakce lidí je vždy stejná – mají strach, smutek, jsou překvapeni a nevědí, co nyní dělat. Bohužel však platí, že rakovina se nevyhýbá nikomu a případy tohoto onemocnění jsou i mezi mladšími generacemi čím dál častější.
Na vině je metabolismus
Mezi nejčastější typy rakoviny patří rakovina plic, prsu, prostaty a tlustého střeva. Velice často je příčinnou úmrtní na rakovinu metastáze, tedy rozřešení rakovinných buněk do zbytku těla.
V loňském roce tři samostatné výzkumné týmy zjistily, že určitá bakterie hraje nečekanou a aktivní roli v metastázování rakoviny tlustého střeva. Následné testy ukázaly, že pokud se do napadeného nádoru dostane tento typ bakterie zvyšuje se několikanásobně riziko negativní prognózy. Navazující výzkumy potvrdily, že přítomnost této bakterie zhoršuje průběh nemoci. A platí to u všech výše zmíněných typů rakoviny. Je tedy třeba předpokládat, že podobně to bude fungovat i u buněk jiných typů rakovin.
Preventivní opatření
Tato nová zjištění mohou mít velmi pozitivní vliv na možnosti prevence této nebezpečné nemoci. Vždy je totiž snazší nemoci zabránit než se ji později snažit léčit. Mnoho jednoduchých rozhodnutí, která každý den děláme, má dlouhodobé účinky na naše celkové zdraví.
- Jedním z preventivních opatření, které může lékař doporučit, je kolonoskopie jako screeningový nástroj pro rakovinu tlustého střeva a konečníku. Je však třeba pečlivě zvážit váš zdravotní stav a další nevýhody, které s sebou toto vyšetření přináší.
- Je potřeba také změnit uvažování o rakovině jako takové. Doteď se vědci domnívali, že rakovina je především genetické onemocnění. To však není nezbytně pravda.
- Velmi významnou roli hrají v prevenci rakoviny právě metabolické procesy. Proto je i na nás do jaké míry se dokážeme před tímto onemocněním vlastními silami uchránit.
- Předpoklad pro rakovinu je dán již na úrovni mitochondrií. Pokud by se v rámci prevence mitochondrie vyšetřovali včas, bylo by možné s velkou přesností vytipovat rizikové jedince a včas je začít léčit. Dávno předtím, než se rozvinou jakékoliv pozorovatelné příznaky nemoci.
Léčba se musí změnit
Původ rakoviny pak má samozřejmě významný dopad i na její léčbu. Pokud uvážíme, že se jedná o metabolické onemocnění, bude třeba k léčbě přistupovat jinak. Daleko menší úlohu by měla mít klasická chemoterapie nebo ozařování a více bychom se měli soustředit na metabolické procesy v těle a možnosti, jak je ovlivnit. Jaké jsou tedy základní poznatky, které tyto výzkumy přinesly?
- Chirurgická léčba může být užitečná, ale měla by být odložena až jako nejkrajnější možnost. Pokud se použije metabolická léčba, nádor se většinou zmenší a jeho odstranění bude snazší.
- Ozařování a chemoterapie mohou nadělat více škody než užitku, protože obvykle oslabují imunitní systém, který je v konečném důsledku zodpovědný za odstranění nádoru.
- Je důležité si uvědomit, že více lidí umírá na léčbu rakoviny než na rakovinu samotnou.
Správná dieta může zachránit životy
Proto je pro prevenci rakoviny daleko podstatnější zaměřit se na správou stravu, která obsahuje všechny důležité živiny a správným způsobem stimuluje metabolismus. Podle některých odborníků je tímto ideálním tipem diety ketodieta, která vsází na omezení příjmu sacharidů. Dlouhodobě však nebývá příliš udržitelná a nesedí také každému. Je nicméně dobré do svého každodenního stravování zařadit některé její principy jako základ zdravého a efektivního stravování.