Četnost vyprazdňování, barva, tvar či konzistence stolice může poukazovat na náš zdravotní stav. Vylučování může odhalit i závažné zdravotní problémy. Nestyďte se nakouknout do záchodu, radí lékařka Alana Biggers.
Ve 21. století jsme konečně pochopili, jak moc je důležité sledovat své zdraví. Přesto často zapomínáme věnovat pozornost signálům, které nám naše tělo vysílá. Analyzovali jste už někdy svou stolici? Nemyslíme samozřejmě pod mikroskopem, ale je dobré vědět, jak má vypadat správná stolice. I když to může znít nechutně, a pro mnohé je téma vylučování doslova tabu, barva a tvar stolice vám mohou prozradit mnoho o vašem zdraví.
Barva stolice
Jak pravděpodobně víte, normální barva stolice je hnědá. Její barva se však může čas od času mírně změnit v závislosti na tom, co jíte. Náhlá změna barvy bez zjevného důvodu ale může být také prvotním varovným znamením. Pojďme tedy zjistit, o co se jedná.
Bílá barva
Bělavá, šedavá nebo jílovitá stolice ukazuje na nedostatek žluči. Může to naznačovat problémy s játry a žlučníkem, protože to jsou orgány, v nichž se žluč vyrábí a ukládá. Může se jednat o cokoli od ucpaných žlučovodů a žlučových kamenů až po cirhózu. Bílý hlen na hnědé stolici může být známkou Crohnovy choroby.
Zelená barva
Může být způsobena konzumací zeleniny bohaté na chlorofyl (např. špenátu), zeleného potravinářského barviva v nápojích a doplňků železa. Pokud příčinou není jídlo, znamená to, že vaše stolice prošla trávicím traktem příliš rychle a nestihla se dostatečně vylučovat žlučí a bilirubinem.
Žlutá barva
Žlutá stolice může být známkou zablokovaných žlučových cest a špatného vstřebávání tuků. Dalším důvodem je nedostatek enzymů produkovaných slinivkou břišní, což může napovídat chronické pankreatitidě, celiakii a cystické fibróze. Nepropadejte však panice! Žlutá stolice může být také známkou toho, že jste snědli příliš mnoho mrkve nebo vypili hodně žlutě zbarvených nápojů.
Černá barva
Může se objevit v důsledku užívání některých léků (jako je aspirin, ibuprofen a doplňky železa) nebo krvácení do střev. Druhý případ je samozřejmě důvodem k okamžitému kontaktu s lékařem. Častější příčina však spočívá v jídle, které jíte. Tento odstín mohou dodat černé a modré potraviny, jako jsou borůvky nebo lékořice.
Červená barva
Tuto barvu obvykle způsobuje vaše strava. Červená řepa, barevné nápoje, rajčata. Zkrátka se zamyslete nad tím, co jste v poslední době konzumovali. Pokud však jídlo příčinou není, je čas zavolat lékaře. Krev ve vašich výkalech je alarmujícím příznakem. Může se jednat o anální trhlinu nebo o něco vážnějšího, jako jsou hemoroidy, ulcerózní kolitida, nebo dokonce rakovina.
Tvar stolice
Pokud stále nevěříte, že sledování stolice je normální, možná vás přesvědčí některé vědecké výzkumy. Vědci z Bristolské královské nemocnice vytvořili Bristolskou tabulku stolice, aby rozlišili typy stolice a pomohli lidem zůstat zdravými. Popisuje 7 typů stolice a jejich význam.
Oddělené pevné hrudky připomínající ořechy nebo kozí výkaly
Máte těžkou zácpu. Tento typ stolice znamená, že vašemu tělu chybí vláknina. Chcete-li to napravit, snažte se konzumovat více výrobků bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné těstoviny, maliny a čočka.
Klobásovitá, velká a hrudkovitá
Máte zácpu. Tento typ stolice je také způsoben nedostatkem vlákniny. Mezi nedietní příčiny zácpy může patřit dlouhodobé užívání léků proti průjmu a nedostatek fyzické aktivity. Doporučuje se jíst více ovoce a zeleniny a provádět cvičení.
Trhliny ve tvaru klobásy
Máte normální stolici. Daří se vám dobře! Nezapomeňte se procházet a pít více vody.
Měkká, klobásovitá a hladká
Vaše stolice je perfektní. Snažte se dodržovat vyváženou stravu a vyhýbejte se stresovým situacím, abyste si ji udrželi tak skvělou, jaká je.
Měkké hrudky s jasnými okraji
Máte lehký průjem. Může být také známkou syndromu dráždivého tračníku. Aby se to zlepšilo, zkuste jíst potraviny s nízkým obsahem vlákniny, jako jsou banány, krekry a brambory.
Kapalné kousky s roztřepenými okraji
Máte mírný průjem. Možná je ve vaší stravě příliš mnoho vlákniny. Více pijte, abyste se vyhnuli dehydrataci, a držte se vařených brambor a banánů. Možná budete chtít také vyzkoušet nějaký volně prodejný přípravek, například Imodium nebo Pepto-Bismol. Pokud problém trvá déle než 2 dny, vyhledejte lékaře.
Kapalná stolice bez pevných kousků
Máte těžký průjem. Může být příznakem otravy jídlem, intolerance laktózy, bakteriální infekce nebo užívání léků. Pijte hodně vody proti dehydrataci a zkuste volně prodejné léky. Pokud příznaky nezmizí do 2 dnů nebo pokud cítíte bolest, vyhledejte lékaře.
Zdroj: MedicalNewsToday