Wayusa je posvátný strom rodu cesmina guayusa nebo také Ilex guayusa rostoucí v amazonském deštném pralese na území Ekvádoru. Zdejší indiánské kmeny sklízejí jeho lístky, ze kterých připravují už po staletí povzbuzující nápoj, který harmonizuje tělo i ducha a navíc disponuje antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.
Domorodí lovci používají odvar z guayusy, aby si zostřili své instinkty, a díky této vlastnosti nápoj přezdívají noční hlídač, protože jim pomáhá zůstat celou noc vzhůru. Jaké je chemické složení tohoto nápoje a jak může být užitečný i pro nás Středoevropany?
Pití Wayusy má na lidské zdraví mnoho blahodárných účinků. Působí na zlepšení psychiky a celkově harmonizuje organismus, a to včetně trávení. Na rozdíl od kávy, čaje či jiných energetických nápojů dodává Wayusa tělu energii, která se uvolňuje postupně, takže nevyvolává klasický šokový efekt. Kromě toho pomáhá zlepšovat náladu a soustředění.
Antioxidační kofeinová bomba
Vědecký výzkum účinků této rostliny ještě neproběhl do té míry, že by bylo objasněno veškeré působení odvaru z ní na lidský organismus, nicméně jeho prakticky prokázané účinky jsou nepopiratelné. Wayusa obsahuje podobné množství kofeinu jako běžná káva, ale také další stimulanty a aminokyseliny, které mají řadu dalších povzbuzujících účinků.
Obsahuje například alkaloid theobromin, který se mimo jiné vyskytuje také v kakaových bobech a který mám stimulační účinek a navozuje dobrou náladu. Působí ale i proti kašli a zánětům v krku a umí snížit také krevní tlak. Aminokyselina L-Theanin ovlivňuje uvolňování dopaminu, což je jeden z hormonů štěstí, který uklidňuje, relaxuje organismus, snižuje úzkosti a podporuje bdělost a soustředění.
Mimo tyto látky Wayusa obsahuje také antioxidanty, které zamezují oxidačnímu poškození organismu a brání tím vzniku rakoviny či srdečním onemocněním a kyselina chlorogenová zase povzbuzuje metabolismus, čímž pomáhá snižovat nadváhu, udržuje krevní tlak na normální úrovnia snižují hladinu cukru v krvi, čímž prospívají také diabetikům.
Nemá téměř žádné vedlejší účinky ani při předávkování
Přestože nadměrné pití kofeinových nápojů obyčejně způsobuje příznaky, jako je neklid, úzkost či nespavost, z nějakého důvodu k tomuto efektu v případě Wayusy nedochází. Přesto ale, podobně jako ostatní druhy čajů, obsahuje třísloviny, které při vypití příliš velké dávky nápoje mohou u některých jedinců způsobit potíže s absorpcí železa do organismu, případně i vyvolat vyvolat nevolnost, zejména pokud se nápoj pije na lačný žaludek.
V přiměřeném množství ani taniny lidské zdraví poškodit nedokážou. Pouze v případě osob trpících nedostatkem železa v krvi je na místě příjem těchto látek omezit.