Když žena pocítila podivné příznaky na svém těle, musela odstavit své auto na krajnici. Vše si poté nahrála na video.
Život Stacey Yepes se ocitl na křižovatce nečekaného a životního rozhodnutí, a to v momentě, kdy se v jejím vlastním těle začaly odehrávat záhadné proměny. Ten osudový okamžik ji přepadl, když jela autem, a náhle se v ní probudil nepříjemný pocit, že něco není v pořádku. Zastavila auto a teprve tehdy si začala uvědomovat, že je něco vážně špatně. Pocity zděšení a nejistoty jí prostupovaly tělem, a tak se rozhodla pro okamžitou zastávku a přemýšlení nad tím, co právě zažila. Rychle se ocitla na křižovatce, kde volba směru ovlivní celý zbytek jejího života, informoval web CBSNews.
Zaznamenala svou mrtvici
Stacey začala pociťovat podivné změny v těle, když jela autem. Náhle pocítila neobvyklé obtíže, zastavila a zjistila, že má potíže s mluvením a hemiparézu poloviny obličeje. Podobné symptomy již zažila dva dny před tím, ale tehdy rychle odezněly.
Ignorovala je, ale nyní si uvědomila, že musí jednat. Navštívila lékaře, kde byla odmítnuta s vysvětlením, že se jedná o reakci na stres. Stacey věděla, že to není pravda, rozhodla se proto točit video, které odhalilo její boj s poruchou. „Takže teď natáčím pro ukázku to, co se děje,” řekla Stacey ve videu.
Na videu bylo vidět, že mluví s obtížemi, je zmatená a má pokleslý levý koutek úst a potíže s pohybem ruky. Tento záznam byl klíčový pro diagnostiku, ačkoliv příznaky brzy odezněly. Lékaři jednoznačně potvrdili, že prodělala tranzitorní ischemickou ataku mozku (TIA), což byl pro její život nepříjemný okamžik. Toto uvědomění jí otevřelo oči vůči důležitosti péče o vlastní zdraví a rychlé reakci na vážné problémy, jak píše web Webnuisy.
Žena přišla za doktorem s ukrutnými bolestmi. Kontrola všechny překvapila. Lékař nevěděl, jak má reagovat
Přechodný ischemický záchvat
Tranzitorní ischemická ataka (TIA) neboli miniinzult je varovným signálem, který nesmí být ignorován. TIA způsobuje stejné příznaky jako mrtvice, ale odeznívá do 24 hodin. Lékaři varují, že TIA se může opakovat, což je závažné varování. Jedna z dvanácti osob, které prodělají TIA, může utrpět mrtvici do týdne. Po TIA by měl pacient podstoupit důkladné vyšetření a začít preventivní léčbu.
Mezi příznaky TIA patří ochrnutí, přechodná hemiparéza, poruchy řeči, brnění nebo necitlivost těla, poruchy vidění, závratě, dezorientace, poruchy rovnováhy a náhlá, nevysvětlitelná bolest hlavy, jak jsme vás informovali v článku na webu ZdravéStravování.eu. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci vážnějších následků. Stacey nyní předává svůj příběh jako varování o důležitosti poslouchání svého těla a rychlé reakce na zdravotní varovné signály.