Žádný plevel, ale chutná rostlina, taková je málo známá šrucha

Víte, co je to šrucha? Možná vás překvapí, že nejde o žádný netradiční nástroj, ale o zeleninu, která je bohatá na živiny a neměla by chybět ani na vašem talíři. Většina lidí ji považuje za obyčejný plevel, ale ve skutečnosti se zbavují rostlinky, která může vašemu jídelníčku dodat celou řadu nezbytných vitamínů a minerálů.

Obsahuje vysoké množství vitamínu C, rostlinných bílkovin a minerálních látek. Chutná podobně jako špenát nebo nějaký salát, takže se nemusíte bát, že by vám nezachutnala. Až z 93 % obsahuje vodu, a bude tedy zajímavým zpestřením vašeho jídelníčku – můžete ji snadno použít v jakémkoliv salátu. A protože jde o velmi vytrvalou rostlinu, zvládne i sucho a obtížné podmínky. Nemusíte jí tedy věnovat extra péči, ale stejně poroste a bude se jí dařit.

Pěstování

Dobře se jí bude vést jak na zahradě v záhonu, tak i na balkoně v truhlíku. Velmi snadno se rozmnožuje, takže jak ji jednou na záhon vysadíte, můžete si být jisti, že vám několik let ponese úrodu. Abyste si zajistili po celou sezónu zásobu čerstvých listů, je vhodné vysévat šruchu vždy po 4 týdnech. Listy sbíráme, dokud je rostlinka ještě mladá a květy nejsou odkvetlé. Poté totiž začínají rychle tvrdout a hořknout.

Plná omega-3

V naší stravě se většina lidí potýká s nedostatkem omega-3 mastných kyselin. Naše tělo si je nedokáže samo vyrobit, a proto je nutně musíme přijímat ze stravy. Bohužel ne vždy se nám to daří. Jednou ze snadných cest ale může být pravidelná konzumace šruchy. Ta obsahuje velké množství těchto životně důležitých látek.

Vysoký obsah antioxidantů

Šrucha obsahuje vysoké množství vitamínů a dalších účinných látek, které v našem těle působí jako antioxidanty. To znamená, že nám pomáhají zbavovat se volných radikálů a dalších toxických látek, které brzdí přirozené fungování našeho těla. Díky antioxidantům se udržujeme déle v dobré kondici, zpomalujeme stárnutí a naše orgány a tělesné procesy mohou fungovat naplno.

Zdroj minerálů

Kromě antioxidantů můžeme u šruchy využít i vysoký obsah minerálních látek. Mezi nejvíce zastoupené patří draslík. Ten pomáhá snižovat krevní tlak a přispívá k normálnímu fungování krevního oběhu, čímž snižuje riziko infarktu nebo mozkové příhody. Šrucha obsahuje i hořčík, vápník, fosfor nebo železo.

Nemáte ji už na zahrádce?

Mnoho lidí ani netuší, že už jim tato blahodárná rostlinka roste na zahradě. Dá se snadno zaměnit za plevel, takže buďte pozorní, co při plení vytrháváte. Jedná se o částečně vzpřímenou rostlinu s dužnatými oválnými listy.

Na zahrádce většinou vyrůstá v období od června do září. Kvete malými žlutými nebo bílými květy, ale někdy se mohou objevit i květy červené. Z odkvetlých rostlin vypadávají kulatá černá semínka. Nepřehlédněte ji ani na své zahradě a využijte její skvělé vlastnosti i pro péči o vaše zdraví.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]