Pokud vás trápí oteklé nohy, je možné, že se potýkáte se zadržováním vody v těle. Problém lze snadno vyřešit některými změnami životního stylu.
Zadržování vody, známé jako edém, se vyznačuje otokem různých částí těla. Může se jednat o běžný problém, ale také o příznak nějakého zdravotního problému, který není radno ignorovat. Zpravidla některé změny životního stylu potíže se zdražováním vody snadno vyřeší, existují způsoby, jak se problému zbavit z pohodlí domova. Pokud se ovšem jedná o symptom vážného zdravotního stavu, je potřeba vyhledat odbornou pomoc, říká doktorka Katherine Marengo.
Jak poznáte, že se potýkáte se zadržováním vody
Edém je lékařský termín pro otok způsobený tekutinou nahromaděnou v tkáních vašeho těla. Může se objevovat jen na jedné straně nebo v určité části těla, ale stejně může jít o generalizovaný, tedy celotělový problém, jak informují odborníci. Zadržování vody není podmíněno věkem ani pohlavím, může postihnout kohokoli, ale častěji se s ním potýkají těhotné ženy a lidé nad 65 let věku.
Příčinou zadržování tekutin mohou být potíže se srdcem, ledvinami, játry, ale třeba také hormonální nerovnováha, těhotenství či vedlejší účinky léčiv. Zadržování vody může způsobit, že se budete cítit těžší než obvykle a budete méně aktivní. Nahromaděná tekutina v těle může podle serveru Healthline také způsobit některé příznaky zahrnující:
- nadýmání,
- oteklé nohy, chodidla a kotníky,
- otoky břicha, obličeje a boků,
- ztuhlé klouby,
- výkyvy tělesné hmotnosti.
Vzniku křečových žil je nejlepší předcházet. Mezi časté příčiny patří i obezita a dlouhé stání
Jak řešit zadržování vody v těle
Pokud se u vás nejedná o příznak zdravotního problému, můžete zadržování vody v těle vyřešit snadno některými změnami životního stylu. V prvé řadě se pokuste jíst méně soli. Sůl se skládá ze sodíku a chloridu, váže na sebe vodu, což může způsobit, že začnete v těle hromadit tekutinu a otékat. Stejně tak omezte příjem rafinovaných sacharidů, důsledkem jejich konzumace může být rovněž zvýšená hladina tekutin v těle.
Se zadržováním vody vám může pomoci hořčík, zkuste se tedy poradit se svým lékařem a začít užívat doplňky stravy s hořčíkem, případně jíst více ořechů, celozrnných potravin a listové zeleniny. Totéž proveďte i s vitaminem B6, reguluje rovnováhu tekutin v těle a může pomoci snížit nahromaděné množství vody v organismu, jak uvádí Katherine Marengo. Najdete jej v banánech, cizrně či bramborách.
Jezte také více potravin bohatých na draslík, jako jsou banány, avokádo či rajčata. Tento minerál plní několik důležitých funkcí a je nezbytný pro udržení rovnováhy tekutin v těle. Na ZdravémStravování jsme zmiňovali také další důvody vzniku otoků nohou a jak je některým možné předcházet.