Zvýšené zadržování v těle může způsobovat řada různých faktorů. Mohou to být například hormonální změny, nebo přemíra soli v jídelníčku. K retenci tekutiny dochází i tehdy, pokud váš pitný režim není dostatečný. Tělo si tak dělá podvědomě zásoby.
Jaké jsou nejčastější příznaky retence tekutiny v organismu?
Pokud bojujete s níže uvedenými příznaky, pravděpodobně se vaše tělo potýká se zadržováním tekutiny v těle:
- nezvyklé nadýmání, permanentně nafouklé břicho
- otoky končetin (zejména kotníků a chodidel)
- otoky břicha, obličeje a boků
- tuhé klouby a výkyvy hmotnosti
Další příčiny zadržování vody v těle
Mezi další faktory, které mohou podpořit retenci tekutiny v těle patří: užívání specifických léků, jako jsou ty na vysoký tlak, antidepresiva, či chemoterapie. Potíže s retencí vody můžete pociťovat i v případě, že máte sedavé zaměstnání a málo pohybu.
Za zadržováním tekutiny však mohou být i jiné zdravotní obtíže. Například nemocné srdce, které nestačí čerpat dostatek krve, a tak se vytvoří zásoby vody v těle. S nadměrným zadržováním vody v těle se potýkají často i těhotné ženy.
Jaké jsou komplikace retence vody v těle?
Z dlouhodobého hlediska je retence vody v těle zdraví škodlivá. Může docházet ke komplikacím, které jsou spojené se vznikem hluboké žilní trombózy, plicního edému a myomů u žen. Pakliže nedochází v čase ke zlepšení zdravotního stavu, je vhodné navštívit lékaře, který určí vhodnou léčbu. K zmírnění obtíží se někdy nasazují diuretika, antikoncepce u žen, či speciální doplňky ve formě tablet.
Jak předcházet zadržování vody v těle?
Zaměřit byste se měli především na tyto body, pokud chcete předcházet zadržování vody v těle, nebo chcete své aktuální obtíže zmírnit: nutností je snížit obsah soli v jídelníčku. Maximální denní spotřeba soli by neměla přesáhnout 2 400 miligramů. Nevhodné jsou tedy průmyslově zpracovávané potraviny.
Preferujte čerstvou zeleninu, ovoce, libová masa a méně kořeňte. Konzumovat byste měli produkty s vysokým obsahem draslíku a hořčíku, což jsou banány, avokádo, rajčata, batáty, nebo listová zelenina. Doporučuje se nasadit si i doplněk stravy vitamín B6. Při otocích končetin mějte nohy často zdvižené. Vhodné je nosit i kompresní punčochy, nebo legíny. Ty snadno seženete v lékárnách a specializovaných prodejnách zdravotnických potřeb.
Upravte svůj životní styl
Abyste efektivně předešli retenci tekutiny v těle, měli byste celkově upravit svůj životní styl. Ideální je zařadit do denního harmonogramu dostatek pohybu, především v případě, kdy máte sedavé zaměstnání. Dobré je hlídat si i zdravou hmotnost. Nadváha a obezita může problémy jen zhoršovat. Až v nejzazším případě se přistupuje k medikaci, jako jsou léky na odvodnění (diuretika).
Úvodní Fotografie: Pinterest