Zjistěte, jaké jsou základní příčiny otékaní nohou a vyvarujte se tak zdravotním potížím a jiným problémům s tím spojených.
Oteklé nohy mohou být poměrně nepříjemnou věcí, avšak tento jev postihuje značnou část lidí. Občas je důvod oteklých nohou zcela prostý a brzy se zase ztratí, někdy se však jedná o znak zdravotní závady, kterou nesmíte ignorovat. Jak tedy tyto příčiny správně rozeznat a kdy reagovat návštěvou lékaře? Stačí si své tělo všímat a brzy si to dokážete vysledovat i sami. Pro začátek vám však pomůže vědět několik základních bodů, které prozradila lékařka Emily Cronkleton.
Zmenšené boty nebo nateklé nohy?
Základním poznávacím znamením nateklých nohou je pocit, jako byste se najednou nedokázali nasoukat do vlastních bot, anebo že se vaše ponožky zmenšily o několik čísel a začínají vás tlačit. Pravděpodobnost obojího je poměrně malá, takže to skutečně nejspíše budou nateklé nohy. Ty tak vypadají, jako by byly mírně nafouknuté a také jejich barva může mít výraznější odstín než obvykle.
Ty také můžete snadno poznat i prohmatáním a také jednoduše cítíte, že jsou značně těžší a takové neforemnější. Příčin však může být hned několik, a tak se musíte zaměřit na další důležité faktory. Mezi ty patří to, jak dlouho nohy v tomto stavu máte, zda pociťujete bolest nebo zda nezměnily barvu až příliš výrazně. Podle toho se poté dá poznat, jak závažná situace je a zda si žádá návštěvu lékaře.
Nehybnost nebo dlouhé stání
Mezi nejčastější příčiny patří například prosté dlouhé stání na místě nebo naopak přílišná vytíženost či nehybnost nohou. Pokud jste tedy nastoupili do nové práce a celý den jste si ani chvilku nesedli, nebo za sebou máte celodenní výšlap, můžete si oddechnout a s největší pravděpodobností se jedná také o příčinu nateklých nohou.
Také platí i opačná verze a to ta, že jste již nějakou dobu bez pohybu a spíše v sedavé pozici, kdy se spodním částem nohou nedostává řádného prokrvení a efekt opuchnutí je také zcela běžnou tělesnou reakcí. Chce to tak jen pořádný oddech nebo naopak zařadit více pohybu a máte po problému.
„Problémy“ budoucích maminek
Dalším možným vysvětlením oteklých nohou je také to, že jste těhotná. Jednat se může hned o první nepatrné příznaky těhotenství, kdy celým tělem kolují rozbouřené hormony a připravují se na pořádnou změnu, anebo také v předporodním období, kdy většina žen produkuje až o polovinu více tekutin než za normálního stavu.
Ta se ale musí někde odrazit a spodní části nohou jsou většinou to, co si to „odskáče“. Takže kromě starých džínů pravděpodobně neutáhnete ani boty. Platí to však pouze pro ženy, takže pokud jí nejste, musíte hledat vysvětlení jinde. Naštěstí jich ještě několik zbývá, takže záhadu oteklých nohou snad brzy rozlousknete.
Reakce na léky a léčiva
Otoky a napuchání nohou mohou být také vedlejšími účinky při užívání některých druhů léků. Zejména se jedná o nesteroidní protizánětlivé léky, antikoncepce, antidepresiva, léky na léčbu cukrovky, antihypertenziva a další druhy. Dobré je vysledovat, zda nemáte také další příznaky jiných vedlejších účinků a poté tyto jevy zkonzultovat s vaším lékařem.
Ten by vám tak měl poradit jinou alternativu daného léčiva anebo najít jiný způsob, jak se těchto účinků zbavit, případně je rapidně snížit. Že se může jednat o tělesnou reakci na látky obsažené v léku můžete poznat podle toho, že dříve jste tyto problémy nemívali a nastaly až po tom, co jste daný druh léků začali užívat.
Trombóza
Dalším méně příjemnou příčinou oteklých nohou může být také trombóza neboli problém se srážením krve. K tomu může nastat například po zranění dolních končetin, kdy jsou umístěné v sádře či jim je jinak znemožněn pohyb. Trombózu od ostatních příčin můžete snadno rozeznat tím, že se většinou jedná pouze o opuchnutí jedné končetiny. To také bává spojeno s bolestí, horečkou nebo výrazným zarudnutím končetiny.
U podezření na trombózu je však nutné urychleně jednat a navštívit lékaře. Krevní sraženina, která v místě opuchnutí vznikla, se totiž může šířit dál po těle a poškodit tak životně důležité orgány nebo také způsobit otravu krve či jiné závažné zdravotní komplikace. Není proto třeba ztrácet čas a raději se u lékaře skutečně ujistěte, oč se jedná.
Selhání životně důležitých orgánů
Posledním z běžných příznaků nateklých nohou je také nesprávná funkčnost nebo dokonce selhání životně důležitých orgánů jako je srdce, ledviny či játra. V takovém případě dojde k opuchnutí poměrně rychle a doprovází jej také výrazná změna barvy končetin a také v některých případech jejich bolest či trnutí.
Při srdečním selhání či výpadku funkčnosti jater a ledvin se totiž krev hromadí tam, kde se hromadit nemá a poté dochází k jejímu nedostatku v místech, kde je jí naopak potřeba. V takové situaci je však skutečně nutné co nejrychleji jednat. V sázce je totiž každá minuta a okamžité nahlášení tohoto stavu lékaři je tak naprostou nezbytností.
Zdroj: Healthline