Základní první pomoc neumí většina z nás a dopouští se při ní řady zbytečných chyb

Umíte podat první pomoc? Nemusí jít hned o umělé dýchání nebo oživování, ale problém často dělá i ošetření běžných poranění, popálenin nebo úrazů. Často se nesprávnou pomocí nadělá více škody než užitku. Poučte se z těchto nejčastějších chyb, které spousta lidí dělá a ani nevědí, že je to špatně.

Krvácení z nosu

Víte, jak správně zastavit krvácení z nosu? Pokud se domníváte, že je nejlepší zaklonit hlavu dozadu, pak máte hodně špatné informace. Zaprvé je tento způsob neúčinný, může vzniknout krevní sraženina, anebo může docházet ke zbytečnému polykání krve, které vede ke zvracení.

Jak se tedy zachovat správně? První pomoc v tomto případě je naprosto opačná, než byste možná čekali. Je dobré se předklonit a špičkami prstů pevně stisknout kořen nosu. U nosu si samozřejmě také přidržujte kapesníček, aby krev nikam neodkapávala. Na zátylek si můžete položit studený obklad, který vám pomůže krvácení rychleji zastavit.

Fotografie: Freepik

Popáleniny

Některé babské rady doporučují nanést na ránu olej. To je ale úplně špatně – olej totiž akumuluje teplo a může popáleniny ještě zhoršit. Není ani dobré na ránu přikládat led. Jde o velký teplotní šok, který může citlivé kožní buňky poškodit.

Správný postup je snadný – stačí popálené místo dát pod proud studené vody a vydržet tam klidně několik minut. Dojde tak k postupnému zchlazení, které ale nepoškozuje vrstvu kůže.

Trauma, nespecifikované zranění

Dostanete-li se k nějaké nehodě, kde se nacházejí nehybní zranění, kteří jsou v bezvědomí, nebo nevíte, co s nimi je, bývá nejčastější chybou snaha o posunutí nebo odnesení zraněného. Jenže hýbat s člověkem, u kterého nevíte, co mu vlastně je, je velmi nebezpečné. Můžete mu způsobit daleko vážnější zranění s trvalými následky. Raději tedy okamžitě volejte sanitku a ujistěte se, že zdravotníci budou mít snadný přístup ke zraněnému.

Rány a pořezání

První reakcí řady z nás bývá strčit si poraněný prst do úst. Lidé totiž věří, že sliny mají dezinfekční účinky. Do určité míry je to sice pravda, ale také se v ústech nachází nebezpečné bakterie, které mohou do rány zanést infekci. Raději tedy ránu ihned omyjte vodou a použijte vhodnou dezinfekci. Na ránu přiložte náplast a sledujte, zda se krvácení zastaví.

Zranění oka

Může se stát, že se vám do oka dostane nějaký cizí předmět. V takovém případě se však nesnažte dostat jej z oka ven svépomocí. Oko je velice citlivý orgán, který je náchylný k infekci a poškození. Pokud si do něj budete sahat špinavýma rukama, nebo se dotknete nějaké citlivé části, může dojít k jeho poškození. Raději tedy oko překryjte obvazem a urychleně kontaktujte lékaře.

Podvrtnutí nebo zlomenina

Takové zranění je vhodné fixovat, ale ne tak, aby docházelo ke kumulaci tepla. To totiž může jen zvýšit otok – raději použijte ledový obklad a omezte možný pohyb a ihned se dostavte do nemocnice.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]