Žaludeční vředy jsou nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. Existují však jednoduché způsoby, jak si od nich velmi rychle ulevit.
Žaludeční vředy jsou bolestivé rány ve sliznici žaludku, které vznikají, když se sníží silná vrstva hlenu chránící žaludek před trávicími šťávami – v takovém případě totiž mohou kyseliny rozežírat tkáně, které vystýlají žaludek, a způsobit vřed. Jedná se o velmi nepříjemný problém, s nímž se může setkat naprosto každý, a proto je dobré vědět, jak se s nimi rychle a co nejjednodušeji vypořádat, říká doktor Saurabh Sethi.
Zdravá strava
Přestože potraviny, které jíte, žaludeční vředy nezpůsobí ani nevyléčí, zdravá strava může obecně prospět vašemu střevnímu traktu a celkovému zdraví, což zvýší vaši prevenci před problémem. Pokud totiž budete jíst potraviny, jako je ovoce, zelenina nebo jiné rostlinné produkty s dostatečným množství účinných látek, eliminujete tím působení bakterií H. pylori, nebezpečné bakterie, která může vředy způsobit. Pomoci vám dokáže především:
- brokolice, květák, zelí a ředkvičky,
- listová zelenina, jako je špenát a kapusta,
- potraviny bohaté na probiotika, jako je kysané zelí, kombucha nebo jogurt,
- jablka,
- borůvky, maliny, jahody a ostružiny,
- olivový olej.
Vzhledem k tomu, že lidé se žaludečními vředy se mohou také potýkat s refluxem kyseliny, je vhodné se během regenerace vyhýbat kořeněným a kyselým jídlům.
Domácí prostředky na žaludeční vředy
Kromě konzumace zdravých potravin můžete vsadit na některé přírodní prostředky, které podle tradiční medicíny přináší úlevu od žaludečních vředů a poskytují trávicímu traktu ochranu před nebezpečím. Jedná se zejména o med, jenž disponuje protizánětlivými a tlumícími účinky, přičemž při konzumaci na lačný žaludek pomáhá regenerovat tkáň. Stejně tak si získal oblibu glutamin, což je složka nacházející se v kuřecím masu, rybách, vejcích, špenátu nebo zelí.
Chirurgická a nechirurgická léčba
Pokud se potýkáte se žaludečním vředem v důsledku působení bakterie H. pylori, budete potřebovat antibiotika a léky zvané inhibitory protonové pumpy – ty pomáhají blokovat žaludeční buňky, které produkují kyselinu. Kromě této léčby vám lékař může také doporučit kontrolní endoskopii a doplněk stravy s obsahem bizmutu. Ve velmi vzácných případech bude komplikovaný žaludeční vřed vyžadovat chirurgický zákrok. To především pokud:
- se vřed opakovaně objevuje,
- není možné ho vyléčit,
- dojde ke krvácení,
- se vřed protrhne žaludkem,
- vřed brání přesunu potravy ze žaludku do tenkého střeva.
Zdroj: Healthline