Zánět pobřišnice je nebezpečný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, co nejdříve vyhledejte lékaře.
Zánět pobřišnice je nebezpečný problém, který postihuje tenkou vrstvu tkáně pokrývající vnitřek břicha a většinu okolních orgánů. K jeho rozvoji obvykle dochází v důsledku houbové nebo bakteriální infekce, které předcházelo poranění břicha. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání tohoto onemocnění co nejdříve vyhledali lékaře a začali s včasnou léčbou, říká doktorka Angelica Balingit.
Nejčastější příznaky zánětu pobřišnice
Zánět pobřišnice je vážný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Infekce se totiž může snadno rozšířit a ohrozit váš život, pokud není včas léčena. Příznaky se mohou lišit v závislosti na základní příčině problému, ovšem mezi ty nejčastější z nich patří:
- citlivost v břiše,
- bolest v břiše, která se zintenzivňuje pohybem nebo dotykem,
- nadýmání,
- nevolnost a často zvracení.
- silný průjem,
- zácpa nebo neschopnost vylučovat plyn,
- minimální výdej moči,
- anorexie nebo kompletní ztráta chuti k jídlu,
- nadměrná žízeň,
- nevysvětlitelná únava,
- horečka a zimnice.
Pokud na sobě rozpoznáte jakékoliv z těchto příznaků, je nezbytné problém řešit co nejdříve s odborníkem, který vám poradí, co dále. Samozřejmě některý z nich může odkazovat na jiné, méně závažné problémy, ale vždy je lepší ujistit se, že je vše v pořádku.
Možné příčiny onemocnění
Zánět pobřišnice nejčastěji způsobuje bakteriální nebo houbová infekce, která vznikla v těle v důsledku invazivního chirurgického zákroku či vážného poranění břicha. Dále pak může k problému vést selhání ledvin nebo jater, prasknutí slepého střeva, žaludeční vřed, perforované tlusté střevo, divertikulitida, zánět slinivky břišní, onemocnění jater (například cirhóza), infekce žlučníku, střev nebo krevního řečiště, zánětlivé onemocnění pánve a také Crohnova nemoc.
Doktorka zveřejnila překvapivé dopady pravidelné konzumace kurkumy. Výsledky její studie vám otevřou oči
Existují také možnosti, jak se můžete před tímto nebezpečným onemocnění ochránit, a předejít tak možným komplikacím. Většina z nich se týká především prevence vzniku infekce nebo stavů, které k němu mohou vést. Pokud jste na dialýze, je důležité mýt si důkladně ruce a nehty, denně čistit kůži kolem katetru a především dodržovat pokyny svého lékaře týkající se péče a skladování vašeho zdravotnického materiálu.
Zdroj: Healthline