Šlachy jsou vazivové tkáně, ta spojuje svaly s kostmi. Jestliže lidé trpí zánětem, může být bolest opravdu velká, zejména v případě tenosynovitidy.
Tento kloubní problém má pochopitelně své charakteristické příznaky, které je vhodné znát. V případě problému je nutné se začít včas léčit. Tenosynovitida bývá důsledkem poškození okolí šlachy, svalu nebo kosti. Problém se vyskytuje nejen u sportovců, ale také u osob, které opakovaně vykonávají stejné pohyby například v rámci svého zaměstnání, říká lékař William Morrison.
Co to je tenosynovitida
Šlachy v našem těle mají ochranný obal, tzv. synoviální. Obal produkuje synoviální tekutinu, která udržuje šlachu lubrikovanou. Když si šlachu poraníte, může dojít také k dysfunkci pláště a pouzdro pak může přestat produkovat tekutinu. To může způsobit zánět nebo otok. Děje se to lidem, kteří opakují stejné pohyby na montážní lince, při psaní na počítači nebo třeba při pletení či plení plevele na zahradě.
Vyššímu riziku jsou vystaveni například hudebníci, zubaři, lidé pracující v kanceláři, ale také například tesaři nebo bagristé. Nejčastěji dochází k poranění šlach na zápěstí. Často jsou poraněné také šlachy na rukou nebo nohou. Dojít k tomu může nejen v práci, ale také kvůli dlouhodobé fyzické aktivitě, jako je běh, nebo také náhlým podvrtnutím nebo natažením. Problém může být i zůstat v jedné poloze dlouhou dobu.
Nejběžnější typ tenosynovitidy
Jmenuje se Quervainova tenosynovitida a jde o bolestivý zánět šlach, zápěstí a palce. Když se oteklé šlachy třou o úzký tunel, kterým procházejí, způsobuje to bolest v kořeni palce a v předloktí. Zánět synoviální pochvy může způsobit také revmatoidní artritida, dna, diabetes, reaktivní artritida nebo například sklerodermie či kapavka. Příčinu onemocnění bohužel někdy nelze určit.
Ve vzácných případech je tenosynovitida způsobená také infekcí, která vyplívá z řezu nebo punkce šlachy. A jaké jsou příznaky této nemoci? Můžete cítit ztuhlost kloubů, jež vám velmi stěžuje pohyb. Dojít může také k otokům kloubů a pochopitelně i k jejich bolesti. Někdy dochází k zarudnutí kůže, která pokrývá příslušnou šlachu. Dalším příznakem je také praskání prstů na rukou nebo nohou.
Jak se nemoc léčí
Léčba se zaměřuje samozřejmě hlavně na snížení zánětů a zmírnění bolesti. Lékař, který se vám věnuje, vám navrhne určitou léčebnou strategii, již je nutné dodržovat. Může jít o odpočinek pro určitou oblast těla. Znamená to mnohdy přestat s činností, která způsobila počáteční zranění. Doporučuje se také dlaha či jiné znehybnění. Občas se využívá i teplo nebo chlad či masáže oblasti.
Lékaři doporučují také pravidelné koupele vlažnou vodou z rozmarýnu. Ten má totiž protizánětlivý účinek, a navíc je relaxační. Vhodné je také pití zázvorových čajů. Ty snižují bolest i zánět. Po zhojení šlachy přijde pravděpodobně na řadu cvičení nebo fyzikální terapie, která by měla posílit svaly. To by mělo šlachu ochránit do budoucna. Nemoc se totiž může kdykoliv vrátit, pokud si nedáte pozor.
Zdroj: Heahtline