Nepříjemná bolest v podbřišku by neměla zůstat bez lékařského vyšetření, zvláště tehdy, objeví-li si náhle. Může se jednat o zánět slepého střeva.
Bolest břicha bývá dvojího typu, a to somatická a viscerální. Pod somatickou bolestí si představte ostré píchání na přesně lokalizovaném místě. Viscerální bolest je tupá a bývá bez přesné lokalizace. Může vycházet z jícnu, žaludku či tenkého nebo tlustého střeva. Každá bolest břicha by měla být vyšetřena, aby lékař vyloučil náhlou břišní příhodu. Když člověka bolí v pravém podbřišku, často se jedná o zánět apendixu, říká lékařka Chris Young.
Co je to zánět slepého střeva
Akutní zánět apendixu je nejčastější náhlou příhodou břišní. Apendix neboli červovitý výběžek slepého střeva je 6 až 10 cm dlouhý a asi 7 mm široký výběžek s volným koncem, který vychází ze slepého střeva. Apendix mimo jiné funguje jako rezervní zásobárna mikrobiomu střeva.
Když se apendix zanítí, vzniká apendicitida, která musí být urychleně léčena, jinak hrozí protržení apendixu, čímž se jeho obsah dostane do břišní dutiny, kde způsobí zánět. Neléčený zánět apendixu může vést až ke smrti.
Jaké jsou příznaky apendicitidy
K apendicitidě obvykle dochází z plného zdraví, má tedy náhlý začátek. U postižené osoby se objeví bolesti břicha, které jsou ovlivněny umístěním červovitého výběžku v břišní dutině. Díky volnému konci může apendix zaujímat různé polohy. Bolest začíná kolem pupku a přesouvá se do pravé dolní části břicha. Zhoršuje se při kašli a chůzi. Doprovází ji nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu. Může se objevit i horečka.
Jak se stanovuje diagnóza
Ke stanovení diagnózy je třeba pečlivé odebrání anamnézy, tedy všech informací od pacienta, které povedou ke stanovení jeho aktuálního stavu. Následuje klinické vyšetření, poklep břicha, případně ultrazvuk břicha nebo CT. Akutní apendicitida se léčí operačně, kdy se během operace zanícený apendix odstraní.
Zdroj: Healthline