Zánět slinivky břišní je nebezpečný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Naštěstí ho však lze léčit mnoha snadnými způsoby.
Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida je nebezpečný problém, který se projevuje buď akutní, nebo chronickou formou. V obou případech však způsobuje intenzivní bolest v nadbřišku, jež zůstává přítomna po delší dobu, než je obvyklé. Ačkoliv se jedná o poměrně závažný problém, lze ho v některých případech poměrně snadno léčit, a to zejména změnami životního stylu. Pokud však s léčbou nezačnete včas, může dojít k jeho zhoršení, což vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, říká lékař Saurabh Sethi.
Diagnóza zánětu slinivky břišní
Co se týče diagnostiky zánětu slinivky břišní, ve většině případů ho lékař rozezná pomocí krevních testů, které mu poskytnou informace o zvýšené hladině pankreatických enzymů, bílých krvinek, funkci ledvin a jaterních enzymech. Stejně tak však mohou problém prozradit ultrazvuk břicha, počítačová tomografie, magnetická rezonance, endoskopický ultrazvuk nebo jiné testy, které lékař určí v závislosti na vaší konkrétní situaci. Co se týče léčby, v počátečních stádiích je nejvhodnější:
- Snížit příjem potraviny: Jakmile dojde k rozvoji zánětu, je vhodné několik dní nejíst nic nebo pouze potraviny, které příliš neovlivňují slinivku břišní. Po několika dnech byste poté měli začít pomalu přijímat potravu, aby se orgán mohl zotavit.
- Hydratace: Jakmile se zánět ve slinivce zlepší a příznaky bolesti odezní, měli byste také začít pít čiré tekutiny.
- Výživová sonda: Jestliže příznaky zánětu slinivky přetrvávají a stále pociťujete bolest při konzumaci jídla, může vám lékař doporučit výživovou sondu.
- Léky proti bolesti: Zánět slinivky břišní může v některých případech způsobovat velmi silnou bolest. Pokud se problém bude týkat i vás, lékař vám pravděpodobně doporučí vhodné léky.
- Nitrožilní podávání tekutin: Jestliže dojde v důsledku zánětu k dehydrataci těla, bude vám muset být zavedeno nitrožilní podávání tekutin.
Jak se z problému co nejdříve zotavit
Po odchodu z nemocnice můžete podniknout kroky, které vám pomohou zotavit se ze zánětu co nejrychleji. Jedná se především o:
- Snížení příjmu alkoholu: Přestože alkohol nemusí nutně zhoršovat zánět slinivky břišní, měli byste se mu při zotavování raději vyhnout.
- Kouření: Kouření zhoršuje celkový stav vašeho těla a může vést k rozvoji mnoha zdravotních potíží. Raději byste se mu měli vyhýbat pokaždé, nikoliv pouze během zotavování.
- Konzumaci nízkotučné stravy: Pokud se chcete co nejrychleji zotavit, raději se vyhýbejte tučným potravinám a zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Tuk totiž může zatěžovat slinivku břišní a zpomalit její regeneraci.
Potraviny, které zánět slinivky břišní jenom zhoršují: Jedná se o oblíbené tučnější pochoutky
- Dostatečnou hydrataci: Zánět slinivky břišní může vést k dehydrataci, a to i poté, co se dostanete z nejhoršího. Jakmile se začnete doma zotavovat, mějte vždy u sebe láhev nebo sklenici s vodou.
Mnoho lidí se při zánětu slinivky břišní často obrací na alternativní terapii. Ta ji bohužel nedokáže kompletně vyléčit, ale pomůže vám zmírnit příznaky, což může být užitečné zejména pro lidi s chronickou pankreatitidou. Pokud tedy cítíte neustálou bolest a nedokážete strávit léky nebo vám prostě nepomáhají, můžete vyzkoušet relaxační cvičení, jógu, akupunkturu nebo začít praktikovat meditaci.
Zdroj: Healthline, Healthline