Pankreatitida je onemocnění slinivky břišní, které spočívá v rychlém zánětu žlázové tkáně s degenerativními změnami v důsledku nadměrné aktivace enzymů.
Slinivka břišní je malý orgán vážící asi 70-80 gramů, umístěný v horní části břišní dutiny. Plní současně dvě funkce – hormonální a trávicí – a reguluje tak mnoho metabolických procesů v našem těle. O stav této žlázy se však staráme jen zřídka. Když začne selhávat, pocítíme to okamžitě. Jak poznat, že se jedná o zánět slinivky břišní? Více prozradila lékařka Judith Marci.
Proč ji potřebujeme
Slinivka břišní je malá žláza, která je součástí trávicí soustavy. Skládá se ze dvou typů buněk. Alveolární část tvoří asi 80 % celkové hmotnosti tohoto orgánu a plní exokrinní funkci, produkuje a uvolňuje pankreatickou šťávu. Obsahuje enzymy, které tráví různé živiny, včetně tuků, bílkovin a sacharidů. Ty jsou zavedeny do dvanáctníku přes pankreatické vývody a aktivují se až tam, aby se žláza sama nestrávila.
Úkolem ostrůvkové části (asi 20 % hmoty slinivky břišní) je vylučovat endokrinní látky, jako je inzulin, proinzulin a glukagon. Udržují optimální koncentraci glukózy v krvi a regulují procesy trávení živin. I když je slinivka břišní malá, má spoustu práce. Proto je vystaven různým poškozením, která mohou narušit jeho exokrinní a endokrinní funkce. Jednou z nejčastěji zjišťovaných poruch je akutní pankreatitida (AP) a chronická pankreatitida.
Jaké jsou příčiny pankreatitidy
Pokud slinivka funguje správně, je chráněna několika ochrannými mechanismy, které stabilizují a potlačují aktivitu trávicích enzymů. Narušení těchto mechanismů vede k aktivaci enzymů v alveolárních buňkách pankreatu, což nakonec vede k samodráždění tohoto orgánu a okolních tkání. Rozvíjí se silná zánětlivá reakce, která se v extrémních případech může vyvinout v generalizovanou zánětlivou reakci vedoucí k multiorgánovému selhání. Tento stav se nazývá akutní pankreatitida.
Co může vést ke vzniku akutní pankreatitidy? Nejčastější příčinou je zneužívání alkoholu, které je zodpovědné až za polovinu případů tohoto onemocnění. Pankreatitida může být také důsledkem žlučových kamenů nebo úrazu břicha. Někdy může k rozvoji onemocnění přispět i neléčená hyperlipidémie a doprovodná nadváha nebo obezita, některá autoimunitní a virová onemocnění, infekce lidskou škrkavkou, vrozené malformace slinivky břišní nebo dědičné mutace některých genů.
Jaké jsou příznaky pankreatitidy
Charakteristickým příznakem pankreatitidy je velmi silná, téměř nesnesitelná bolest v nadbřišku a střední části břicha, která trvá hodiny nebo i dny. Zvýšené příznaky mohou být doprovázeny nevolností a zvracením, silně zvýšenou tělesnou teplotou a bolestmi svalů. Břicho je nafouklé a pacient má problémy s odchodem stolice. Pokud je stav závažný, může dojít k poklesu krevního tlaku a selhání dalších orgánů. Tento stav bezprostředně ohrožuje zdraví a život.
Možnosti léčby pankreatitidy
Léčba akutní pankreatitidy probíhá v nemocničním prostředí. Pacientovi jsou podávány léky tlumící bolest a látky potlačující sekreční funkce slinivky břišní, někdy také antibiotika, pokud se objevila infekce. Kromě toho musí pacient několik prvních dnů zůstat nalačno. Během této doby se hydratace podává intravenózně. Perorální výživa se zavádí až po odeznění bolestí břicha a nevolnosti. Pokud jsou příčinou pankreatitidy žlučové kameny, lékař pravděpodobně rozhodne o odstranění žlučníku.
Pokud jde o bylinnou léčbu, k vnitřnímu užití je účinná například anýzová infuze, kdy 10 g drcených anýzových semínek louhujte 15 až 20 minut v 250 ml vroucí vody. Pijte jeden šálek denně rozdělený do tří stejných dávek před hlavními jídly. Dalším pomocníkem je zlatobýlový čaj. Dvě čajové lžičky sušené nasekané rostliny louhujte 15 minut ve 250 ml vroucí vody. Sceďte a pijte 2-3 šálky denně.
Odvar z pukléřky islandské je rovněž skvělým doplněkem při léčbě. Vařte 1 čajovou lžičku rostliny ve 250 ml vody po dobu 5 minut. Po vychladnutí přidejte špetku sody bikarbony. Doporučují se 3 šálky denně, vždy 30 minut před hlavním jídlem. Další doporučené byliny při problémech jsou: máta, pampeliška, pelyněk, pampeliška, meduňka, kozlík lékařský, kopřiva, arnika, hořec, mochna.
Zdroj: Healthline, Healthline