Akutní zánět průdušek (chcete-li) bronchitida patří k nejčastějším zánětům dolních dýchacích cest. Toto onemocnění vzniká následkem bakteriální nebo virové nákazy. Je-li onemocnění původu bakteriálního, předepíše lékař antibiotika. Bronchitida se rozvíjí náhle, kupříkladu po nachlazení. Zde je velmi důležité se důkladně doléčit.
Podcenění tohoto onemocnění může vyústit v recidivu – riziko rozvoje chronické bronchitidy. Příčinou bronchitidy může být špinavé ovzduší, přepracování, ale i dlouhodobé dráždění dýchacích cest kouřem z cigaret. K hlavním příznakům patří neustávající kašel, dušnost, dýchací potíže, bolesti na hrudníku, vykašlávání hustého hlenu, bolest v zádech, citlivost/bolestivost svalů a horečka. Rozhodně se nevyplácí toto onemocnění podceňovat, jelikož se může rozšířit do průdušek a dále způsobit zápal plic, což není radno podceňovat. A jak poznat, že jde o zápal plic či laryngitidu?
Zápal plic
Zápal plic je velmi vážné infekční onemocnění, kterému většinou předchází stres, psychické nebo fyzické vyčerpání a chřipkové onemocnění. Mnoho lidí nepovažuje zápal plic za nebezpečný, ale pravdou je, že může mít fatální následky především pro lidi s oslabenou imunitou, malé děti a seniory. Zápal plic může končit i smrtí. Rozhodně je to nemoc, která vyžaduje lékařskou pomoc. Je to právě lékař, kdo stanoví přesnou diagnózu.
Způsoben je tak, že se hlenem či jinou tekutinou naplní části plic a dojde k uzavření plicních sklípků a zablokování přístupu kyslíku do krve. Existuje lehká a těžká forma tohoto onemocnění, kdy lehkou formu pacient podceňuje a nemoc přechází. Ta má však v konečné fázi devastující dopad, kdy pacienta nemine hospitalizace. Většinou se zápal plic rozvine z onemocnění horních cest dýchacích, ale stává se, že se zápal plic objeví i bez předchozího onemocnění.
Laryngitida
Zánět hrtanu (laryngitida) je onemocnění, které může mít akutní i chronickou formu a postihuje jak děti, tak dospělé. Akutní laryngitida se rozvíjí poměrně rychle a trvá cca dva až tři týdny. Způsobuje ji infekce horních cest dýchacích (nachlazení nebo chřipka virového i bakteriálního původu), dále pak křičení, hlasité mluvení, zpěv, kouř, zplodiny, alergie. K příznakům patří zastřený hlas, chrapot či úplná ztráta hlasu. Vyznačuje se také štěkavým kašlem, bolestí v hrdle, ztíženým polykáním. Jen výjimečně se léčí antibiotiky, důraz je kladen spíš na klid na lůžku, srážení teplot, šetření hlasivek, inhalace, spreje do krku.
Obrázek: pixabay.com