Většina receptů, kde se vyskytuje tuňák, je s těstovinami. My si však dnes vyzkoušíme připravit tuňáka s bramborami. Tato mořská pochoutka má příznivý vliv na lidské zdraví. Látky obsažené v tuňáku zlepšují kvalitu nehtů, vlasů a zmírňují projevy lupénky. Tuňák obsahuje fosfor, který je nezbytný pro zdravý růst zubů.
Jedná se o rybu vskutku lahodnou, jejímž velkým plusem je i nízký počet kostí, které mnohé lidi odrazují od konzumace ryb. U tuňáka jsou kosti velké a lehce odstranitelné. Tuňáků v konzervě seženete v obchodech nemalé množství druhů a značek. Jak nakoupit tak, aby byla konzerva skutečně kvalitní? Rozhodně nekupujte ty nejlevnější. Víte proč?
Něco málo o lovu tuňáka
Tuňák patří bohužel k ohroženým druhům, protože je lidstvo už téměř vyhubilo. V Atlantském oceánu jich žije pouze 15%, a proto se za tuňáka může považovat i tunec pruhovaný – rod Euthynus. S pravým tuňákem se však srovnávat nemůže. Průmyslový způsob rybolovu využívá k vytipování míst s tuňáky a delfíny. Tohle vás možná zabolí. Lodě obklíčí tuňáky i s delfíny a pomocí speciálních sítí je vyloví. Tito zisku chtiví rybáři nerozlišují mezi tuňáky a delfíny a zabijí všechny ulovené ryby. Pokud chcete skutečně tuňáka pravého od rybářů, kteří neloví delfíny, zaměřte se na konzervy označené Dolphin Safe či Dolphin Friendly.
Ingredience na recept
- Brambory 1,5 – 2 kg
- Mrkev 8 ks
- Malá konzerva kukuřice
- Česnek 4 stroužky
- Tuňák ve vlastní šťávě
- Kmín
- Máslo (na vymazání pekáčku)
- Pohanková strouhanka (na vysypání pekáčku)
- Pažitka – půl hrníčku
- Vejce 4 ks
- Himalájská sůl
Postup přípravy
Umyté brambory si uvaříme ve slupce a poté oloupeme a nakrájíme na kostičky. Povařenou mrkev nakrájíme na kolečka. Brambory, mrkev, kukuřici a tuňáka promícháme – vlijeme do vymazaného a vysypaného pekáčku. Následně si rozkvedláme vejce se solí, prolisovaným česnekem, kmínem a pažitkou. Vejce nalijeme na směs v míse a zapékáme 35 minut, dokud brambory nezezlátnou.
Obrázek: cooking.nytimes.com
KOREKCE: Nikol Sotolářová