Zařaďte na svůj jídelníček potraviny, které zabraňují vzniku nebezpečných krevních sraženin v těle

Fotografie: Freepik

Žijeme v době, kdy je mnoho lidí vystaveno vysokému riziku trombózy. Za hlavní příčinu tohoto procesu se považuje sedavý způsob života.

Mnozí odborníci tvrdí, že při nedostatku pohybu svaly dolních končetin málo tlačí krev do cév. Lidé se sedavým způsobem života jsou proto vystaveni vysokému riziku vzniku krevních sraženin. Abyste tomu předešli, je třeba dostatečně procvičovat svaly dolních končetin. Nejbezpečnějším typem cvičení pro dolní končetiny je chůze. Proto si obujte běžeckou obuv a 40–60 minut se procházejte venku. Pokud máte nějaké cévní problémy, měli byste se samozřejmě vždy poradit se svým lékařem, doporučuje doktorka Stacy Sampson.

Krev musí pěkně proudit

To je nezbytné, aby dokázala roznést veškeré živiny a kyslík do všech orgánů. Pokud je krev příliš hustá, nejenže jí to jde pomaleji, ale k tomu se v ní mohou začít vytvářet nebezpečné sraženiny. Špatná průchodnost cév pak může vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici. Pokud vše nefunguje správně, může nás začít trápit vysoký krevní tlak, dušnost a někdy také rozostřené viděním, závratě či migrény.

Fotografie: Freepik

I když vás tyto příznaky zrovna netrápí, vyplatí se krevním sraženinám předcházet vhodnou stravou a dostatečným pitným režimem. Odborníci navíc tvrdí, že existují potraviny, které nám s ředěním krve mohou pomoct.

Kurkuma

Podle autoritativního zdroje Pubmed lze s jistotou říci, že kurkuma má antikoagulační účinky díky účinné látce zvané kurkumin, která patří do skupiny polyfenolů. Právě kurkumin dodává kurkumě typickou žlutou barvu. Je to známé koření, které je u hospodyněk oblíbené. Kromě zkapalňujících vlastností má kurkuma i poměrně silný protizánětlivý účinek. Má schopnost tlumit tvorbu fibrinogenu, jenž hraje klíčovou roli v procesu srážení krve a tvorby krevních sraženin.

Fotografie: Pexels

Vitamín E

Vitamín E (tokoferol) tak či onak ředí krev a brání vzniku krevních sraženin. Rostlinné oleje jsou rovněž bohaté na tokoferoly. Odborníci doporučují konzumovat přírodní zdroje tohoto vitamínu: mandle, olej z pšeničných klíčků, slunečnicový olej či slunečnicová semínka. Pozor na zvýšené množství tohoto vitamínu by si však měli dát lidé, kteří trpí špatnou srážlivostí krve.

Kořen zázvoru

Tento cenný kořen je odedávna konzumován mnoha lidmi nejen pro svou chuť, ale také pro svou schopnost ovlivňovat srážlivost krve. Zázvor totiž obsahuje přírodní salicyláty. Je však třeba si uvědomit, že pro úžasné vlastnosti zázvoru neexistují žádné jasné vědecké důkazy. Podle vědců je třeba dalšího výzkumu. Zázvoru by se měli vyhnout také lidé s trávicími problémy.

Fotografie: Freepik

Česnek

Americká akademie rodinných lékařů věří v antitrombotické účinky česneku. Když mluvíme o česneku, máme na mysli česnekový prášek. Antitrombotické vlastnosti česneku jsou malé a krátkodobé. Organicky vypěstovaný česnek bez syntetických hnojiv a bez genetických úprav obvykle obsahuje vyšší množství sirných sloučenin, a proto má i silnější léčivé účinky.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]