Díky zdravé životosprávě a vyváženému jídelníčku může každý zlepšit svůj krevní tlak a zmírnit případné oběhové potíže. Nemálo k tomu přispěje i zařazení těchto potravin. Zkuste zvážit, zda příště do nákupního seznamu nezařadíte právě tyto.
Tučné ryby
Na rozdíl od jiného tučného masa, které je zdrojem spíše škodlivých nasycených mastných kyselin, obsahují tučné ryby takzvané omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Ty mají na lidské zdraví pozitivní účinky. Je známo, že eskymáci, kteří se živí prakticky samými rybami, oběhová onemocnění prakticky neznají. Mezi tučné ryby patří makrely, tuňáci, sledi, amur nebo úhoř. Už několik generací dětí bylo pravidelně dopováno ne moc chutným rybím tukem, ale uznejte sami, není lepší si dát raději celou rybu včetně všech ostatních prospěšných látek?
Maliny, jahody, borůvky, ostružiny a brusinky
Všechno toto oblíbené ovoce je bohatým zdrojem antioxidantů. Obsahují i antokyany, které jsou obzvlášť prospěšné pro krevní řečiště. Dostatečný a pravidelný příjem těchto látek brání vysokému krevnímu tlaku, snižuje krevní cukr a hladinu cholesterolu. Podle posledních výzkumů se také ukazuje, že je silně účinný i proti rakovinnému bujení. Ve studii v časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry z roku 2008 zjistili vědci, že mohou chránit i před vznikem obezity. Myši krmené tučnou stravou a antokyany přibraly méně, než jiné myši, které dostávaly stejně tučnou stravu.
Feferonky, kajenský pepř, skořice a kurkuma
Feferonky a kajenský pepř díky vysoké koncentraci kapsaicinu, posilují arteriální stěnu a brání tvorbě krevních sraženin. Tím snižují riziko infarktu, nebo mrtvice. Skořice má schopnost ředit krev a tím zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Krom toho má velmi příznivé účinky na zažívání a dokáže snížit krevní cukr. Kurkumin obsažený v kurkumě zlepšuje funkci vnitřní výstelky cév, jejíž dysfunkce zhoršuje schopnost organismu regulovat krevní tlak a srážlivost. Kurkuma v přiměřeném množství má také pozitivní účinky na funkci mozku a mírní deprese.
Cibule, celer a česnek
Cibule je vynikajícím zdrojem flavonoidních antioxidantů, které zlepšují krevní oběh rozšířením žil a tepen a snižují tak krevní tlak. Jiná její složka, kvercetin, má protisklerotické účinky na cévy. Celer, miříková zelenina s protizánětlivými účinky, pomáhá oběhovému systému tím, že dokáže snížit cholesterol. Česnek obsahuje sloučeninu síry zvanou alicin, která hraje důležitou roli při roztahování krevních cév. Podle výsledků vědeckých studií, lidé, kteří pravidelně jedí česnek, mají lepší funkci krevního oběhu, protože srdce nemusí tak tvrdě pracovat.
Hroznové víno a pohanka
Sladké a chutné hrozny jsou i stejně zdravé. Výzkum ukazuje, že hrozny udržují zdravé tepny a zlepšují krevní oběh a navíc snižují zánět v těle, což má rovněž pozitivní dopad i na funkci krevního oběhu. Zdravá jsou i jadérka, mají vysoký obsah omega 3 mastných kyselina a spoustu jiných prospěšných látek. Pokud je tedy vyhazujete, šidíte sami sebe. Pohanka je jedním z nejlepších zdrojů rutinu. To je antioxidant, který posiluje stěnu cév, brání vzniku krevních sraženin a tím chrání před srdečním infarktem i mozkovou mrtvicí.
Zdroj: Healthline