Zásadité potraviny posilují obranyschopnost a zlepšují zdraví

Fotografie: Pixabay

Pandemie koronaviru nám všem ukázala, jak je naše zdraví křehké a jak snadno může být ohroženo. Většina z nás si také možná uvědomila, že jejich obranyschopnost není v ideální kondici a že tělo si možná žádá nějakou změnu, která by ji podpořila. Naše imunita je v současném světe vystavena mnoha výzvám, a ne vždy je snadné se jim postavit.

My bychom tedy měli zcela účelně usilovat o to, abychom naši obranyschopnost podporovali. Jak to můžeme udělat? V prvé řadě především vhodnou volbou jídla.

Mnoho odborníků doporučuje tzv. alkalickou dietu. Jde o způsob stravování, který je postaven na konzumaci zásaditých potravin. Některé potraviny jsou totiž přirozeně kyselé, jiné přirozeně zásadité. Zastánci alkalického stravováním tvrdí, že kyselinotvorné potraviny představují pro tělo problém, protože jejich přítomnost v organismu narušuje přirozené pH krve.

To pak vede k vyššímu zadržování vody a tuku v těle, k zánětlivým procesům, ztrátě vitamínů a minerálů a dalším komplikacím. Je to právě překyselení našeho organismu, které oslabuje naši přirozenou imunitu.

Opravdu to funguje?

Ohledně tohoto způsobu stravování se neustále vedou spory, ale na první pohled je patrné, že zásaditý způsob stravování obsahuje více zdravých potravin. Alkalická dieta doporučuje vysoký příjem vody, omezený příjem alkoholu a vypuštění smažených jídel ve prospěch ovoce, zeleniny a ořechů. Je tedy pravděpodobné, že alkalická dieta má opodstatnění a mohla by skutečně přinášet kýžené výsledky. Které potraviny jsou zásadité?

Listová zelenina

Jde o širokou škálu potravin od různých druhů salátů, přes brokolici a květák až po kapustu a zelí. Tyto potraviny představují skvělý zdroj antioxidantů, které tělo očisťují od nánosu chemických látek a jedů. Tím prospívají celému tělu, a především naší imunitě.

Houby

Byť toto jídlo nepatří k univerzálně oblíbeným, zastánci alkalického stravování věří, že právě různé druhy hub mají mnoho co nabídnout. Dodávají tělu řadu minerálů jako je železo, hořčík a zinek a podporují tvorbu bílých krvinek. Ty přitom patří k první obrané linii, když naše tělo napadne infekce.

Česnek a cibule

Ne nadarmo se říká, že proti nachlazení nejlépe funguje tato dvojice. Obsahují protizánětlivé složky, které se pozitivně odrazí nejen na stavu naší obranyschopnosti, ale také na stavu naší pleti. Vyplatí se je ale konzumovat zvláště v syrové formě, jelikož tak si zachovávají maximální účinnost.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]